Rozpoczynanie dnia od szklanki wody z cytryną już chyba nikogo nie dziwi. To wciąż utrzymujący się trend w dziedzinie zdrowia i żywienia. W okresie zimy z reguły właśnie tym sposobem chcemy zadbać o swoje zdrowie, o odporność, a w czasie lata z jednej strony orzeźwić się i nawodnić, a z drugiej zaś odświeżyć organizm. Okazuje się, że regularne picie wody z dodatkiem cytryny ma wiele zalet.

Wraz ze wzrostem popularności tego napoju, wzrosła też ilość informacji na jego temat. Niektóre są faktami potwierdzonymi przez doniesienia naukowe. Często jednak można się też spotkać z prawdziwymi mitami. Warto więc bliżej poznać jego właściwości, by móc samodzielnie ocenić, czy faktycznie korzyścią będzie go pić.

Warto w tym miejscu wspomnieć, dlaczego woda z cytryna jest wartościowym napojem, co konkretnie zawiera, jakie cenne składniki.

Otóż okazuje się, że w napoju tym kryje się:

  • witamina C,
  • B1,
  • B6,
  • B9.

A także liczne minerały jak:

  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo
  • i sód.

W wodzie z cytryną znaleźć też można biofawonoidy, olejki eteryczne, terpeny, pektyny i rutynę. Dzięki tak wysokiej zawartości substancji czynnych, napój ten, szczególnie wypijany regularnie ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.

Mówi się, że chcąc się obudzić i zadbać o przypływ energii rano należy wypić filiżankę kawy. Okazuje się jednak, że dużo lepszym wyborem będzie tu woda z cytryną. Wystarczy wypić szklankę tego napoju o odpowiedniej porze, aby nawodnić i dodać energii. Tak przygotowana woda zawiera potas, który wspomaga pracę serca, a z kolei witamina C skutecznie odtruwa i alkalizuje organizm.

Dlatego woda z cytryną jest dużo lepszą alternatywą dla kawy. Warto przypomnieć sobie o tym już tuż po przebudzeniu i uświadomić, że woda z cytryną ma bardzo pozytywne na cały organizm. W takim razie co daje picie wody z cytryną? O tym bardziej szczegółowo poniżej.

Woda z cytryną na czczo – na co pomaga?

cytryna w wodzie

W Internecie na forach internetowych i blogach pojawia się coraz więcej zapytań typu – na co pomaga woda z cytryną. Okazuje się, że ma bardzo zróżnicowane właściwości i zarazem cenne dla organizmu. Otóż woda z cytryną na czczo jest źródłem flawonoidów. Chronią one DNA i białka komórek ciała przed uszkodzeniem, do jakiego mogą doprowadzić wolne rodniki. Skutecznie zmniejsza ryzyko nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych, a także chorób układu krążenia.

Woda przygotowana z cytryną obniża ciśnienie krwi oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Napój ten również korzystnie wpływa na redukowanie stresu oksydacyjnego.
Ponadto woda z cytryną na czczo pomaga pozbyć się kamieni nerkowych. Zapobiega wiązaniu się wapnia i zarazem powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Skutecznie przyczynia się do rozpuszczania obecnych kamieni oraz zapobiega tworzeniu się nowych.

Woda z cytryną na nawadnianie i odchudzanie

Dodatkowo picie wody z cytryną doskonale nawadnia. Woda w połączeniu z cytryną zawiera dużo elektrolitów. Dlatego chcąc uzupełnić niedobór płynów po nocy, warto sięgnąć po ten napój już z samego rana na czczo.

Warto mieć na uwadze, że woda z cytryną rano skutecznie wpływa na odchudzanie. Picie jej powoduje uczucie sytości i wspomaga osoby aktywne . Kiedy zapełniony nią żołądek jest zapełniony, nie odczuwa się głodu. To jednak jeszcze nie wszystko, jeżeli chodzi o cenne właściwości tego napoju. Należy wobec tego podkreślić, że picie wody z cytryną na czczo wspomaga trawienie. Sok z cytryny przyspiesza wydzielanie żółci, a przez to tłuszcz z pokarmu jest lepiej emulgowany i zarazem szybciej trawiony.

Oczyszczanie organizmu z toksyn i lepsza koncentracja

Jak jeszcze może wpłynąć na organizm szklanka wody z cytryną? Przede wszystkim oczyszczająco. Oczyszcza organizm z toksyn. Woda ta powoduje szybszą moczopędność. Tym sposobem toksyny są eliminowane z organizmu.

Ku wielkiemu zaskoczeniu, woda z sokiem z cytryny poprawia też pamięć i koncentrację. Zapewnia lepszą zdolność skupienia uwagi, a także przyspiesza procesy myślowe, tudzież wydajność mózgu.
Warto również nadmienić, że napój przygotowany na bazie wody i cytryny pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Poza tym wszystkim szklanka wody z cytryną na czczo pobudza lepiej niż kawa, pomaga skórze zachować młody wygląd, chroni przed przeziębieniem, odświeża oddech, łagodzi zgagę i jednocześnie pomaga w walce z zaparciami.

Jak widać, woda z cytryną wypijana na czczo każdego ranka może mieć bardzo duży i zarazem pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego każdy powinien regularnie sięgać po ten napój.

W sieci krąży mnóstwo mitów na temat picia wody. Choć informacje te są pozytywne, to jednak nie zawsze prawdziwe. Mitem na pewno jest to, że woda z cytryną pomaga schudnąć bez diety dlatego, że zawiera błonnik rozpuszczalny. Prawda jest taka, że w napoju tym ilość błonnika jest niewielka. Niektórzy mówią, że woda z cytryną podnosi IQ, a to też mit. Napój nawadnia mózg i to niekoniecznie z cytryną, ale nie ma wpływu na poprawę inteligencji. Podobnych domysłów jest w sieci dużo więcej.

Jak długo można pić wodę z cytryną i czy może zaszkodzić?

szklanka wody z cytryną

Wodę z cytryną na czczo najlepiej pić rano, tuż po przebudzeniu i na około 30 minut przed śniadaniem. Chcąc zauważyć pozytywny wpływ na organizm i jego funkcjonowanie, trzeba pić ten napój przez minimum dwa tygodnie regularnie. To doskonała alternatywa dla zwykłej wody. Taki napój ma bardzo pozytywne działanie.

Jak długo można pić wodę z cytryną? Okazuje się, że jeżeli nie widać żadnych dolegliwości po wypiciu tego napoju, można spożywać ją praktycznie bez ograniczeń. Warto mieć na uwadze to, że najczęściej dolegliwości występują po wypiciu samego soku. Kiedy jest rozcieńczony z wodą, nie powinien nikomu szkodzić. Wiadomo natomiast, że należy zachować rozsądek i uważnie obserwować swój organizm, aby móc w razie potrzeby w odpowiednim momencie zareagować.

Niektórzy twierdzą, że najlepsza jest ciepła woda z cytryną na czczo. Jednak tak naprawdę zimna woda z cytryną na czczo też jest dobra i wartościowa. Najważniejsze jest to, aby zachować tu odpowiednie proporcje. Do szklanki wody należy wycisnąć sok z połowy cytryny. Na tym polega przygotowanie napoju.

Czy woda z cytryną na czczo może zaszkodzić?

Należy mieć na uwadze to, że woda z cytryną ma odczyn kwasowy. Może źle wpływać na szkliwo, powodować erozję. Napój ten wymywa z zębów składniki mineralne. Czasem wywołuje nadwrażliwość zębów. Cofający kwas żołądkowy może powodować pieczenie w przełyku i klatce piersiowej. Z racji tego, iż woda z cytryną jest moczopędna, spożywanie tego napoju w dużych ilościach może wywołać efekt odwrotny niż zamierzony. Może przyczynić się nawet do odwodnienia.

Podsumowanie pozytywnego działania wody z cytryną

woda z lodem i cytryną

Badania dowodzą, że sok z cytryny na czczo zapewnia dużo korzyści dla organizmu. po nim zdecydowanie lepiej funkcjonuje, a samopoczucie jest znacznie lepsze. Z uwagi na to, że woda z cytryną na czczo działanie ma bardzo pozytywne, warto każdego dnia o poranku przygotowywać sobie ten napój. Przygotowanie jak widać powyżej nie jest wcale trudne i trwa dosłownie chwilę. Picie takiej wody wielu osobom sprawia przyjemność. Przynosi ukojenie pragnienia i pozostawia całkiem dobry smak.

Wiele osób dopiero teraz dowiedziało się, co daje picie wody z cytryną na czczo. Wcześniej niektórzy nie mieli o tym pojęcia. Dlatego też z niej rezygnowali. Teraz, kiedy wiadomo już, jak ogromne właściwości ma ten napój, wielu chętnie wypija go każdego poranka. Jest to jak najbardziej dobry nawyk. Skutecznie poprawia funkcjonowanie organizmu i samopoczucie.

Eksperci radzą, aby zrezygnować z porannej kawy na rzecz tego właśnie napoju. Informują, że tylko dzięki niemu można zafundować sobie solidny zastrzyk energii. Ponadto woda jest dużo zdrowsza. Jeszcze do niedawna wielu nawet nie miało pojęcia o tym, że może wykazać się takim działaniem, działaniem zbliżonym do tego, jakie może zapewnić kawa.

Oczywiście to, czy ktoś będzie pił wodę z cytryną regularnie rano czy też nie, zależy od indywidualnego podejścia do tego tematu. Na pewno jednak warto to robić. Jej picie nikomu nie powinno zaszkodzić. Jeżeli natomiast pojawią się jakieś dolegliwości, należy z niej zwyczajnie w świecie zrezygnować lub zmniejszyć częstotliwość spożywania. Warto mieć na uwadze to, że sam sok z cytryny może być z czasem szkodliwy dla organizmu czy też zaburzyć jego prawidłowe funkcjonowanie, ale w połączeniu z woda jest zdecydowanie bezpieczniejszy.

Szukając informacji o efektach wody z cytryną na czczo, znaleźć można bardzo dużo wypowiedzi i informacji na ten temat. To oznacza, że coraz więcej osób albo zastanawia się nad rozpoczęciem stosowania tego napoju, albo już to robi. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji pić wody z cytryną, koniecznie się nad tym zastanów. To dobry sposób na wiele dolegliwości i świetne samopoczucie.

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz