Czerwona koniczyna posiada wiele cennych właściwości związanych ze zdrowiem i urodą. Odpowiednio stosowana ma również wpływ na odchudzanie – jakie efekty może zapewnić?

Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz schudnąć? Często mimo stosowania diety i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej efekty pojawiają się bardzo powoli i nie są zadowalające. W takim przypadku warto sięgnąć po naturalne, domowe sposoby wspomagające utratę wagi. Jednym z nich jest czerwona koniczyna, będąca częstym składnikiem suplementów diety na odchudzanie.

Czerwona koniczyna i jej niesamowite właściwości

Czerwona koniczyna to popularne zioło, które od lat wykorzystuje się w kosmetologii i medycynie naturalnej. Posiada wiele wyjątkowych właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie organizmu, a przy tym jest łatwo dostępnym i tanim składnikiem.

W charakterystycznych, różowych kwiatach koniczyny kryje się mnóstwo wartościowych substancji. Zawiera flawonoidy, garbniki, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, kwas salicylowy, fitoestrogeny i izoflawony. Ponadto jest źródłem witaminy C i E oraz wielu minerałów, w tym miedzi, żelaza, wapnia, potasu i cynku.

Czerwona koniczyna wspiera naturalną odporność dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu. Oddziałuje korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom cholesterolu, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych i regulując ciśnienie krwi.[1]

właściwości czerwonej koniczyny

Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Przyspiesza gojenie się ran, a także łagodzi objawy i pomaga zwalczać choroby skóry, dlatego  stosowanie jej zaleca się przy trądziku.

Zażywanie czerwonej koniczyny pomaga szybciej pozbyć się infekcji górnych dróg oddechowych dzięki działaniu wykrztuśnemu.

Ze względu na zawartość naturalnych fitoestrogenów koniczyna wspiera kobiety cierpiące na różne dolegliwości występujące na skutek niskiego poziomu estrogenów. Warto stosować ją przy menopauzie, niskim libido oraz problemach z nawilżeniem pochwy.[2]

Czerwona koniczyna na odchudzanie: jak działa?

Czerwona koniczyna może również działać odchudzająco. Przede wszystkim wynika to z jej właściwości oczyszczających – dzięki obecności antyoksydantów pomaga pozbyć się z organizmu toksycznych substancji, które utrudniają zrzucenie nadprogramowych kilogramów i sprzyjają przybieraniu na wadze. W efekcie przyspiesza tempo przemiany materii i pozwala utrzymać prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.[3]

W jaki sposób wpływa to na odchudzanie? Zdrowy organizm, którego funkcjonowanie nie jest utrudniane przez obecność toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii znacznie szybciej traci na wadze. Wzmocniony metabolizm nie tylko zwiększa tempo odchudzania, ale także zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, pomagając w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Naturalny suplement, czyli jak stosować czerwoną koniczynę przy redukcji?

napar z czerwonej koniczyny

Jeśli planujesz redukcję, masz do dyspozycji kilka sposobów na zastosowanie czerwonej koniczyny, które mogą ci w tym pomóc. W tym celu możesz samodzielnie zebrać i ususzyć roślinę lub skorzystać z gotowego suszu dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich.

Najprostszym przepisem jest napar z koniczyny – aby go wykonać, zalej 1 łyżkę suszu szklanką wrzątku, a następnie odstaw do ostudzenia. Przecedź i pij 2 razy dziennie.

Możesz też sporządzić odwar z koniczyny – zagotuj 0,5 l wody w rondelku i dosyp do niej 2 łyżki suszu. Gotuj całość przez 15 minut. Pij po 100 ml 2 razy dziennie – przed posiłkami.

Kolejnym sposobem na spożywanie rośliny jest przygotowanie proszku, który można dodawać do jogurtu czy sałatek. Wystarczy, że zmielisz suche kwiaty w młynku lub moździerzu.

Czerwoną koniczynę znajdziesz też w niektórych suplementach diety na odchudzanie – najczęściej występuje w otoczeniu innych naturalnych składników, które wspierają utratę wagi.

Potencjalne efekty: na co możesz liczyć, stosując czerwoną koniczynę?

Jakie efekty zapewnia stosowanie czerwonej koniczyny na redukcji? Warto zaznaczyć, że choć jest to składnik wspierający utratę wagi, nie posiada silnych właściwości odchudzających czy spalających tłuszcz. Jego zażywanie może więc przyspieszyć osiągnięcie celów sylwetkowych, jeśli równolegle pilnujesz odpowiedniej kaloryczności diety i dbasz o regularny ruch. Czerwona koniczyna stosowana samodzielnie nie przyniesie jednak większych efektów.

Warto potraktować ją jako dodatek do zdrowego trybu życia – sprawdzi się szczególnie u osób, które borykają się ze słabą przemianą materii, co utrudnia im zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli więc mimo odchudzania nie widzisz zadowalających rezultatów, czerwona koniczyna jest składnikiem, który może ci pomóc.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć czerwona koniczyna to naturalny suplement, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Ze względu na zawartość fitoestrogenów nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia. Nie zaleca się jej mężczyznom z problemami hormonalnymi . Koniczyna może niekorzystnie wpływać na przyswajanie niektórych leków, dlatego przed włączeniem jej do diety warto skonsultować się z lekarzem.

Podczas stosowania czerwonej koniczyny mogą pojawić się skutki uboczne, w tym ból piersi, bóle głowy, nudności, obrzęk szyi, wysypka, bóle mięśni, krwotoki z nosa oraz problemy trawienne. W przypadku ich wystąpienia należy przerwać kurację. Możliwa jest również reakcja alergiczna.

Podsumowanie

Czerwona koniczyna to naturalny suplement diety, który ma pozytywny wpływ na zdrowie (ze względu na bogactwo ważnych substancji, witamin i minerałów). Wśród licznych właściwości rośliny znajduje się działanie wspomagające odchudzanie – koniczyna oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza metabolizm.

Warto stosować ją jako dodatek do diety i ćwiczeń fizycznych – w takiej roli ułatwi utratę wagi i pomoże szybciej osiągnąć cele sylwetkowe. Dużą zaletą jest łatwa dostępność rośliny i możliwość przygotowania preparatów z jej udziałem w domu. Do minusów należy niska skuteczność przy wykorzystaniu jej solo.


Źródła:

  1. Â. Luís, F. Domingues, L. Pereira (2018), Effects of red clover on perimenopausal and postmenopausal women’s blood lipid profile: A meta-analysis
  2. Rahele Kargozar, Hoda Azizi, Roshanak Salari (2017), A review of effective herbal medicines in controlling menopausal symptoms
  3. Shin-Ichiro Yokoyama, Miyuki Kodera, Akiko Hirai, Mitsuhiko Nakada, Yuki Ueno, Toshihiko Osawa (2020), Red Clover (Trifolium pratense L.) Sprout Prevents Metabolic Syndrome

 

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz