Wizyta u dietetyka to opcja, z której korzysta coraz więcej osób. Dzięki niej możesz w pełni indywidualnie dopasować swój codzienny jadłospis i tym samym zadbać o odpowiednią wagę oraz poprawić stan zdrowia. Jednak z pierwszą wizytą u dietetyka wiążą się liczne pytania, na które pomożemy ci odpowiedzieć. Dzięki temu zyskasz pewność, czy indywidualne dopasowanie jadłospisu będzie dla ciebie korzystnym rozwiązaniem.

Pierwsza wizyta u dietetyka – jak się przygotować?

jak przygotować się do wizyty u dietetyka

Pierwsza wizyta u dietetyka wywołuje niepewność i obawy. Przede wszystkim te związane z koniecznością przygotowania się do spotkania. Wiele osób sądzi, że dietetyk będzie oczekiwał bardzo szczegółowych informacji dotyczących codziennego odżywiania albo specjalnego dziennika żywienia. Na szczęście nie jest to prawda.

Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad, którego celem będzie określenie twoich preferencji żywieniowych, zapoznanie się ze stanem zdrowia, a także oczekiwanymi efektami, jakie chcesz osiągnąć poprzez odpowiednio skomponowaną dietę. Nie musisz jednak notować skrupulatnie tego, co jadłeś na przestrzeni ostatnich tygodni – wystarczy tylko ogólny zarys, np. produktów, które najczęściej spożywasz i przyzwyczajeń związanych z odżywianiem. Dzienniczek żywieniowy w 90% przypadków nie będzie ci potrzebny.

Jedyną kwestią, o którą warto zadbać, jest wykonanie stosownych badań. Jakich? Niezbędne okażą się przede wszystkim badania krwi i poziomu glukozy. Są one refundowane przez NFZ, więc wystarczy udać się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie. Oczywiście zwykle wystarczą również badania wykonane np. przed kilkoma miesiącami. Dlatego jeżeli takie posiadasz, zabierz je ze sobą.

Czy musisz wykonać badania? Niekoniecznie – zwykle nie są one obowiązkowe, a wiele zależy od wybranego dietetyka. Pamiętaj, że wyniki badań pomogą skomponować idealny plan żywieniowy, dzięki któremu zadbasz o swoją wagę i stan zdrowia. Warto również zaprezentować specjaliście historię chorób, pod kątem których również należy wybrać odpowiednie produkty do jadłospisu.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

jak wygląda wizyta u dietetyka

Celem wizyty u dietetyka, jest – jak wspomnieliśmy wcześniej – szczegółowy wywiad żywieniowy. Specjalista zada ci wiele pytań, które będą odnosiły się do twoich codziennych nawyków i stylu życia. Będzie chciał dowiedzieć się tego, z jakimi chorobami mierzyłeś się w przeszłości, jakie leki przyjmujesz i jak wygląda twoja codzienna aktywność – zarówno pod kątem obowiązków zawodowych, jak i przeprowadzanych treningów.

Musisz również przygotować się na inne pytania, często niezwiązane bezpośrednio z dietą. Podczas pierwszej wizyty dietetyk będzie chciał dowiedzieć się np. o której godzinie wstajesz i chodzisz spać, jakie masz hobby czy jak często spożywasz obiady „na mieście”. Pamiętaj, by odpowiadać zgodnie z prawdą – tylko wtedy przygotowana przez specjalistę dieta  odchudzająca będzie w stu procentach dostosowana do twoich potrzeb.

To jednak nie wszystko. W większości nowoczesnych gabinetów dietetycznych znajdują się specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na określenie masy oraz składu ciała. Warto więc przygotować się na to, że specjalista zechce wykonać pomiary antropometryczne.

Dzięki nim pozna ważne informacje o stanie twojego organizmu i będzie mógł przygotować odpowiedni jadłospis – zarówno pod kątem tkanki tłuszczowej, jak również dolegliwości, z jakimi się zmagasz (np. choroby tarczycy). Specjalista może dokonać nie tylko pomiarów składu i masy ciała, ale również sprawdzić obwody poszczególnych jego części. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie mu monitorować efekty, jakie przynosi dieta.

Ile trwa wizyta u dietetyka? Zwykle około godziny, choć zależne jest to oczywiście od konkretnego gabinetu.

Czy dietetyk dokonuje szczegółowych pomiarów ciała?

czy dietetyk dokonuje szczegółowych pomiarów ciała

Tak i ma to miejsce nie tylko na pierwszej wizycie u dietetyka. Zarówno wyniki twoich badań, jak również pomiarów przeprowadzonych przez specjalistę, odgrywają kluczową rolę w zakresie ustalenia odpowiedniej diety. Do najważniejszych czynności wykonanych przez specjalistę zaliczamy:

  • ważenie pacjenta, które pozwoli nie tylko na ustalenie wagi, ale również beztłuszczowej masy ciała czy tego, jak duża jest jego tkanka tłuszczowa oraz mięśniowa;
  • określenie składu ciała – dzięki specjalistycznym urządzeniom dietetyk będzie w stanie określić np. to, jaki jest poziom wody czy ile białka znajduje się w organizmie pacjenta;
  • określenie wieku metabolicznego oraz masy mineralnej kości;
  • mierzenie obwodu niektórych ciała, w tym talii, bioder czy ud.

Oczywiście badania są bezbolesne i nie wymagają jakiegokolwiek przygotowania. W większości przypadków dietetyk zaleci ci jedynie wizytę na czczo.

Jak dietetyk układa dietę i dlaczego jest ona efektywniejsza od tzw. „gotowców”?

jak dietetyk układa dietę

Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze z pytań. Udając się na wizytę u dietetyka musisz mieć świadomość tego, że jego celem jest bardzo dokładny dobór produktów nie tylko pod kątem twojego trybu życia, chorób i preferencji, ale np. możliwości finansowych. Zwykle więc nie otrzymasz jadłospisu już na pierwszej wizycie – dietetyk przekaże ci go najwcześniej następnego dnia.

Specjalista, układając diety dla swoich pacjentów, bierze pod uwagę kaloryczność poszczególnych dań, zawartość składników żywieniowych oraz tryb życia, jaki prowadzisz. Jadłospis będzie różnił się w zależności od twoich preferencji, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej. Bez względu na wiek czy wagę oraz na to, czy jesteś sportowcem, czy prowadzisz siedzący tryb życia, otrzymasz dietę, która będzie idealnie dopasowana do twoich potrzeb. I właśnie to różni ją od tzw. „gotowców”, które możesz znaleźć np. w Internecie – nie uwzględniają one indywidualnych parametrów i w związku z tym nie zawsze okażą się skuteczne.

Co jeszcze warto wiedzieć o spotkaniach z dietetykiem i tworzonym przez niego jadłospisie? Pamiętaj przede wszystkim o tym, że:

  • dieta skomponowana przez specjalistę nie spowoduje, że będziesz głodować – nawet w przypadku chęci zrzucenia zbędnych kilogramów ilość jedzenia będzie dopasowana tak, by z jednej strony zobaczyć efekty, a z drugiej nie czuć dyskomfortu na co dzień;
  • w twojej diecie nie będzie produktów, których nie lubisz – dietetyk z pewnością zapyta, jakie są twoje preferencje, dzięki czemu będziesz mógł spożywać smaczne dania;
  • specjalista przekaże ci gotowe, kompletne przepisy, z których dowiesz się jakich składników użyć i w jakich proporcjach – zwykle dania są nieskomplikowane i szybkie w przygotowaniu, dzięki czemu poradzą sobie z nimi nawet niedoświadczeni „kucharze”;
  • podczas spotkań dietetyk nie będzie zmuszał cię do aktywności fizycznej – jego celem jest ustalenie odpowiedniego jadłospisu, a nie przygotowanie spersonalizowanych treningów (choć są one niezwykle korzystne i warto się nimi zainteresować);
  • celem dietetyka jest nie tylko ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego, ale również uświadomienie ci tego, co warto jeść, a z czego zrezygnować – w ten sposób zyskasz wiedzę, którą wykorzystasz w przyszłości.

Jeżeli chcesz znaleźć najlepszego dietetyka, zapoznaj się z opiniami na jego temat. To właśnie oceny i recenzje pacjentów pozwolą ci zminimalizować ryzyko wyboru takiego specjalisty, którego usługi mogłyby nie spełnić twoich oczekiwań.

Jak często trzeba chodzić do dietetyka?

Najczęściej pacjent otrzymuje przepisy na kilkanaście dni. Po tym czasie niezbędna będzie ponowna wizyta w gabinecie – dzięki temu specjalista będzie mógł wykonać kolejne pomiary i sprawdzić, jakie są efekty diety. To z kolei pozwoli na jeszcze efektywniejsze skomponowanie planu żywieniowego.

Z czasem wizyty będą odbywać się rzadziej – standardowo raz w miesiącu, choć oczywiście wszystko zależy od pacjenta. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest umawianie spotkań z dietetykiem np. co dwa tygodnie.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

ile kosztuje wizyta u dietetyka

Jest to pytanie, na które trudno odpowiedzieć precyzyjnie. Wszystko bowiem zależy od cen konkretnego gabinetu dietetycznego, a także rodzaju przygotowywanego jadłospisu. Można jednak założyć, że średni koszt tygodniowego planu żywieniowego to 120-150 zł, zaś dwutygodniowego 200-250 zł.

Warto przed umówieniem pierwszej wizyty dokładnie zapoznać się ze stroną internetową gabinetu i sprawdzić cennik albo zapytać o niego podczas rozmowy telefonicznej.

Dlaczego wizyta u dietetyka to słuszna droga?

Spotkanie z dietetykiem to rozwiązanie polecane każdemu, kto chce zmienić swoje życie na lepsze. Dzięki dużej liczbie profesjonalnych gabinetów możesz dzisiaj wybrać dietetyka, który dopasuje jadłospis do twojego stanu zdrowia oraz indywidualnych preferencji, przeprowadzi specjalistyczne pomiary i badania, a także będzie do twojej dyspozycji o każdej porze. To o wiele lepsze rozwiązanie niż gotowe przepisy, które możesz znaleźć w Internecie.

Jeżeli więc chcesz efektywnie gubić zbędne kilogramy, skuteczniej walczyć z chorobą i poprawić stan swojego organizmu, a przy tym jeść smacznie – spotkaj się ze specjalistą. Nie będzie cię to kosztowało wiele, a przyniesie doskonałe efekty w bardzo krótkim czasie.

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz