Pyłek pszczeli z pewnością nie jest pierwszym wyborem konsumentów, którzy poszukują sprawdzonych sposobów na odchudzanie. Niewielu z nas ma bowiem świadomość tego, że może być wartościowym wsparciem procesu zrzucania zbędnych kilogramów. Warto więc dowiedzieć się, jakie ma właściwości i kto powinien skorzystać z niego w pierwszej kolejności. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o pyłku pszczelim na odchudzanie!

Co to jest pyłek pszczeli?

Co to jest pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli to tak naprawdę męskie komórki rozrodcze, które produkowane są przez kwiaty. Aby jednak osiągnął swoje dobroczynne właściwości, o których powiemy za chwilę, musi być „przetworzony” we właściwy sposób. Odpowiedzialne są za to oczywiście pszczoły, które go zbierają. Następnie pyłek zostaje zmieszany z ich śliną i nektarem, a także przeniesiony do ula.

To jednak nie koniec całego procesu. Pszczoły rozdrabniają i ubijają pyłek, po czym składają w komórkach plastra, gdzie zostaje zasklepiony miodem i woskiem. To dzięki temu działaniu staje się wartościowy również dla człowieka – poddany jest bowiem fermentacji beztlenowej, która prowadzi do wytworzenia się kwasu L-mlekowego.

Pyłek kwiatowy staje się więc nie tylko pokarmem dla pszczół, ale również nieocenionym źródłem białka, innych substancji odżywczych oraz mineralnych. Dzięki ogromnemu wysiłkowi tych pożytecznych owadów może być przechwycony przez pszczelarza, a następnie zakonserwowany.

Pyłek można wysuszyć, zamrozić, a nawet wymieszać z miodem lub cukrem i korzystać z niego na co dzień. Aby przekonać się o jego cennych dla ludzkiego organizmu właściwościach, warto dokładniej przeanalizować skład.

Co znajdziemy w pyłku pszczelim?

Co znajdziemy w pyłku pszczelim

Jak wykazały liczne badania, w ziarnkach pyłku pszczelego znajdziemy około 200 różnych substancji aktywnych, wśród których bardzo wiele ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Oczywiście wymienienie i analiza wszystkich nie jest potrzebna – skupimy się zatem na tych najważniejszych składnikach.

Białka i aminokwasy

Tym, co sprawia, że pyłek pszczeli jest tak wartościowy dla owadów i stanowi źródło ich pokarmu, jest bardzo wysoka zawartość białka (niemal 23%). To główny budulec mięśni człowieka, podstawowy składnik krwi, limfy, hormonów i enzymów. Już samo to sprawia, że pyłek może być wartościowym elementem uzupełniającym codzienną dietę – również osób aktywnych.

Oprócz niego, w bardzo dużych ilościach występują również aminokwasy (12%), wśród których znajdują się te najbardziej korzystne dla ludzkiego zdrowia – arginina, leucyna, lizyna, walina, glicyna, fenyloalanina, izoleucyna i wiele innych.

Niektóre z aminokwasów są produkowane przez ludzki organizm w ograniczonych ilościach i warto dostarczać je z zewnątrz. Mowa tu np. o argininie, która umożliwia szybsze usunięcie toksyn z ciała człowieka, wspiera pracę nerek i przyspiesza regenerację organizmu po ciężkim treningu.

Enzymy i koenzymy

Pyłek pszczeli to także bogata zawartość flawonoidów, katechin, kwasu chlorogenowego, a także lipidów, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu bierze on udział w katalizowaniu wielu procesów biochemicznych organizmu i sprzyja pracy serca, wspiera układ immunologiczny oraz poprawia zdolność umysłową.

Sole mineralne

Bardzo duży wpływ na stan ludzkiego organizmu mają także cenne minerały, których nie brakuje w pyłku pszczelim. Należą do nich między innymi potas, cynk, żelazo, mangan, a nawet selen, tytan czy bor.

Węglowodany

Pyłek jest też bogatym źródłem fruktozy, maltozy oraz glukozy, czyli bardzo istotnych węglowodanów, stanowiących ważny element codziennej diety.

Witaminy

No i na koniec to, co tak istotne dla wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Pyłek pszczeli to źródło witamin A, C, E, a także tych z grupy B, między innymi kwasu foliowego, biotyny czy kwasu pantotenowego.

Jak pyłek pszczeli działa na odchudzanie?

Tak bogaty skład sprzyja zdrowiu, jednak wciąż nie daje jasności co do tego, jak pyłek pszczeli działa na odchudzanie. A dzięki zawartym w nim substancjom aktywnym może dać ci duże wsparcie w tym procesie i sprawić, że spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej przebiegać będzie o wiele szybciej. Jak pyłek pszczeli sprzyja odchudzaniu?

  • Poprawia przemianę materii i zwiększa metabolizm – dzięki temu cząsteczki tłuszczu w twoim organizmie są rozpuszczane o wiele szybciej.
  • Produkt zmniejsza apetyt, zapewniając dłuższe uczucie sytości – dzięki temu rzadziej sięgasz po przekąski i tym samym przyjmujesz o wiele mniej kalorii.
  • Dzięki lecytynie pomaga spalać kalorie i działa jak naturalny energetyk, usprawniając przemianę węglowodanów.
  • Zapobiega przekształcaniu spożywanych na co dzień cukrów w tłuszcz, dzięki czemu o wiele mniej zbędnej tkanki odkłada się w twoim ciele.
  • Polepsza pozyskiwanie białka z pożywienia, dzięki czemu sprzyja codziennemu treningowi (twoje mięśnie rosną szybciej).
  • Usprawnia pracę układu pokarmowego i łagodzi dolegliwości jelitowe, pomagając ci we wdrożeniu diety odchudzającej.

Wszystko to, w połączeniu z licznymi właściwościami prozdrowotnymi sprawia, że pyłek pszczeli będzie dla ciebie znakomitym wsparciem.

Jak stosować pyłek pszczeli na odchudzanie?

Jak stosować pyłek pszczeli na odchudzanie

Pyłek pszczeli jest powszechnie dostępny (również w Internecie) i możesz stosować go na odchudzanie w bardzo zróżnicowany sposób. Najprościej dosypać łyżeczkę do śniadania (np. płatków) albo ulubionego napoju, po czym dokładnie wymieszać. Alternatywą jest spożywanie jednej porcji pyłku na pusty żołądek, bez jakichkolwiek dodatków.

Ważna w tym przypadku jest regularność – jeżeli chcesz osiągnąć wymarzony efekt, stosuj go codziennie w odpowiedniej porcji (najlepiej maksymalnie jedną łyżeczkę).

Efekty stosowania, czyli czy warto?

Pyłek pszczeli daje znakomite efekty stosowania – warto potraktować go jako wsparcie odchudzania i wielu procesów przeprowadzanych w ludzkim organizmie. Spożywany regularnie, pozwoli ci w kilka tygodni zrzucić dodatkowe kilogramy.

Pamiętaj jednak, że bez odpowiedniej diety redukcyjnej i treningu końcowy efekt będzie o wiele mniej satysfakcjonujący, dlatego zalecamy zmianę codziennych nawyków i więcej aktywności. W ten sposób walka o wymarzoną figurę będzie skuteczna!

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz