Coraz więcej słyszy się o prozdrowotnych właściwościach przypraw, które mogą mieć spory wpływ na organizm człowieka, a także jego wagę. Do tych najzdrowszych zalicza się pieprz, który swoje działanie zawdzięcza zawartej w nim piperynie. Odkryto, że składnik ten ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i może zapobiegać wielu chorobom. Co więcej, wspiera także osoby próbujące pozbyć się nadmiernych kilogramów. Jaki wpływ ma piperyna na odchudzanie?

Piperyna i jej liczne właściwości prozdrowotne

Piperyna jest alkaloidem, występującym we wszystkich rodzajach pieprzu. To właśnie ona odpowiada za ostry smak przyprawy, jednak kryje się za nią znacznie więcej – posiada bowiem szerokie właściwości prozdrowotne. Zostało to zauważone już dawno, a pieprz był w medycynie ludowej uznawany za skuteczny środek na gorączki, bóle gardła, bóle mięśniowe czy niestrawność. Obecnie wiemy o działaniu piperyny znacznie więcej, a liczne badania potwierdzają jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

właściwości piperyny

Piperyna wspomaga trawienie, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wykazano, że zwalcza wiele groźnych bakterii, takich jak gronkowiec złocisty. Ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni organizm przed przedwczesnym starzeniem i poprawia jego ogólną odporność. W dużym stopniu zwiększa wchłanianie niektórych składników, dlatego może poprawić skuteczność wielu preparatów.

Bada się także antynowotworowe właściwości piperyny, wykazano bowiem, że może hamować ona rozwój naczyń włosowatych, którymi karmi się tkanka nowotworowa.

Piperyna wspomaga również oczyszczanie organizmu. Wspiera pracę wątroby, ułatwiając pozbywanie się toksyn, a przy tym ma również działanie lekko przeczyszczające i moczopędne.

Wykazuje się, że piperyna może być pomocna w walce z bielactwem nabytym, stymuluje bowiem mnożenie komórek barwnikowych skóry.

Co ciekawe, piperyna może wpływać także na funkcje kognitywne oraz nastrój człowieka. Poprawia pamięć i chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera. Może również łagodzić objawy depresji, dlatego jej spożywanie zaleca się osobom cierpiącym na tę przypadłość.

Jak działa piperyna na odchudzanie? Na tym polu składnik również ma się czym pochwalić, jest bowiem dużym sprzymierzeńcem osób pragnących zrzucić nadmierne kilogramy. Piperyna wspomaga lipolizę, czyli proces rozkładu tkanki tłuszczowej.

Zwiększa przy tym rozwój mięśni, dlatego jest szczególnie zalecana przy treningach. Ponadto przyspiesza metabolizm, co jest wynikiem zwiększenia wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia. Piperyna podnosi też ciepłotę ciała, zwiększając jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne, ponadto ułatwia uzyskanie deficytu kalorycznego, kluczowego przy odchudzaniu.

Właściwości wspomagające trawienie oraz przeciwutleniające

Jedną z największych zalet piperyny są jej właściwości wspomagające trawienie oraz przeciwutleniające.

Pierwsza z nich ma spore znaczenie właśnie dla osób odchudzających się. Piperyna pobudza przewód pokarmowy i powoduje zwiększone wydzielanie soku żołądkowego. Stosowana w odpowiedniej ilości, w bezpieczny sposób wspiera trawienie, ułatwiając organizmowi wchłanianie potrzebnych mu składników oraz pozbycie się szkodliwych związków.

Właściwości przeciwutleniające są ważne dla każdego organizmu, zwalczają bowiem wolne rodniki. Są to szkodliwe dla człowieka związki, powstające na skutek różnych chorób, niezdrowego trybu życia czy narażenia na zanieczyszczenia obecne w środowisku. Powodują przyspieszone starzenie się organizmu oraz mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, piperyna zwalcza wolne rodniki, przyczyniając się tym samym do poprawy stanu zdrowia całego organizmu.

Piperyna na odchudzanie: jak stosować w prawidłowy sposób?

jak stosować piperynę na odchudzanie

Zalecana dzienna dawka piperyny dla osoby dorosłej to 5-10 mg na dobę. Choć dodawanie pieprzu do różnych potraw faktycznie zwiększa ilość przyjmowanej piperyny i może zapewnić pewne jej właściwości prozdrowotne, są to zbyt małe dawki, by rzeczywiście móc korzystać z maksymalnego potencjału tego składnika.

Dodatkowo, spożywanie zbyt dużej ilości pieprzu może działać drażniąco na układ pokarmowy. Z tego względu najbardziej popularną formą piperyny są zawierające ją suplementy diety, w których stężenie tego składnika jest bardzo wysokie i zapewnia odpowiednią jego dawkę.

Jeśli chcemy stosować piperynę na odchudzanie, zaleca się właśnie odpowiednie suplementy diety. Można przyjmować je codziennie przez okres trzech miesięcy – po tym czasie należy zrobić miesięczną przerwę od kuracji, a następnie można kontynuować suplementację. Piperynę najlepiej przyjmować przed posiłkiem lub przed treningami, można robić to raz lub dwa razy dziennie, w zależności od suplementu.

Warto pamiętać, że piperyna nie jest cudownym składnikiem, który samodzielnie zmniejszy masę ciała. Może za to znacznie zwiększyć efekty odchudzania z pomocą zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Dzięki niej można szybciej zauważyć spadek masy i w krótszym czasie cieszyć się szczuplejszą sylwetką.

Co ciekawe, piperynę często zaleca się stosować w połączeniu z kurkuminą, czyli składnikiem zawartym w innej popularnej przyprawie – kurkumie. Również ma ona właściwości odchudzające, a piperyna znacząco zwiększa jej przyswajanie do organizmu. Razem tworzą skuteczną mieszankę odchudzającą, wspierającą przy utracie zbędnych kilogramów.

Kurkuma i piperyna – idealne połączenie?

kurkuma i piperyna

Połączenie kurkuminy i piperyny ma bardzo pozytywny wpływ na cały organizm. Ich właściwości świetnie się uzupełniają, a dzięki lepszemu wchłanianiu, zapewnionemu przez działanie piperyny, mogą szybko zapewnić widoczne efekty. Szczególnie zaleca się ich łączenie właśnie przy odchudzaniu.

Kurkumina poprawia profil lipidowy, ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej i wyregulowanie jej ilości. Przy wsparciu piperyny zmniejsza też ilość cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, które zazwyczaj są podniesione u osób walczących z nadwagą. Ponadto dzięki działaniu kurkuminy organizm zwiększa wykorzystanie kwasów tłuszczowych do pozyskiwania energii, co również przyspiesza spalanie tłuszczu.

Piperyna zwiększa trawienie tłuszczów i przyspiesza działanie układu trawiennego. Dzięki niej organizm szybciej się oczyszcza, co także ma znaczenie przy odchudzaniu. Co więcej, zwiększa przyswajanie ważnych witamin i innych składników odżywczych, również wspomagających utratę wagi.

Piperyna a odchudzanieKurkumina a odchudzanie
– wspiera lipolizę– reguluje poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów
– zwiększa metabolizm– wspiera pracę wątroby, ułatwiając trawienie tłuszczów
– zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu– przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej
– zwiększa przyswajalność składników odżywczych, w tym witamin z grupy B, koenzymu Q10, selenu, beta-karotenu czy kurkuminy, dzięki czemu potęguje ich działanie– zwiększa metabolizm
– wspomaga oczyszczanie organizmu– reguluje poziom cukru we krwi

Przeciwwskazania do stosowania piperyny

Piperyna jest naturalnym składnikiem, który może być bezpiecznie przyjmowany przez większość osób. Należy jednak pamiętać o stosowaniu zalecanej dawki.

Przeciwwskazaniem do jej zażywania jest przyjmowanie niektórych leków – piperyna może bowiem wzmacniać ich wchłanianie, co nie zawsze będzie pożądane. Na jej stosowanie powinny uważać osoby przyjmujące m.in. leki przeciwpadaczkowe, immunosupresyjne czy nasercowe. Jeśli nie jest się pewnym, czy dany lek może być stosowany w towarzystwie piperyny, najlepiej w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.

Warto także pamiętać, że przy dodawaniu piperyny do potraw w formie pieprzu ostrożność powinny zachować osoby z wrażliwym układem pokarmowym, ponieważ nadmiar ostrych przypraw może powodować u nich wiele problemów, w tym również wrzody.

Kto może stosować piperynę?

Piperyna na odchudzanie to rozwiązanie dla niemal każdej osoby, która zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. W widoczny sposób przyspieszy efekty diety i ćwiczeń, ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej, przyspieszając metabolizm i ułatwiając oczyszczanie organizmu. Jedynym ograniczeniem jest przyjmowanie niektórych leków.

Piperyna jest bezpiecznym składnikiem, który warto suplementować. W naturalny sposób zwiększa zdolność organizmu do spalania tkanki tłuszczowej, nie powodując przy tym efektów ubocznych.

Suplementy diety zawierające piperynę

Najbardziej polecanym sposobem na wprowadzenie piperyny do swojej diety jest stosowanie suplementów. To właśnie w nich znajduje się bowiem odpowiednia dawka tego składnika, której nie osiągnęłoby się poprzez samo dodawanie pieprzu do potraw. Warto wybierać naturalne suplementy, które zawierają wyłącznie bezpieczne składniki – przykładem jest Piperinox.

Jest to suplement przeznaczony przede wszystkim dla osób odchudzających się, oparty właśnie na piperynie. Dzięki zastosowaniu jej specjalnej, opatentowanej formy – BioPerine – środek jest ogromnym wsparciem przy walce z nadmiernymi kilogramami. Wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększa metabolizm tłuszczu i węglowodanów oraz poprawia wchłanianie ważnych składników odżywczych do organizmu. Dzięki temu pozwala w krótszym czasie wyszczuplić ciało, zwiększając efekty zdrowej diety i ćwiczeń.

Piperinox

Piperinox jest polecany ze względu na skuteczność, a także bezpieczeństwo jego zażywania. Składa się bowiem wyłącznie z naturalnych, sprawdzonych składników.

SkładnikDziałanie
BioPerine – ekstrakt z owoców pieprzu czarnego– poprawia metabolizm,

– wzmacnia lipolizę,

– przyspiesza spalanie tłuszczu,

– ułatwia kontrolowanie masy ciała,

– działa przeciwutleniająco,

– poprawia wchłanianie składników odżywczych,

– wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu,

Ekstrakt z kory cynamonowca– reguluje poziom cukru we krwi,

– ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi,

– zwiększa komfort trawienny,

Ekstrakt z owoców pomarańczy gorzkiej– ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi,

– zwiększa rozkład tłuszczów i węglowodanów,

Ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego– wspomaga odporność,

– działa antyoksydacyjnie,

– zwiększa wchłanianie składników odżywczych,

– reguluje poziom cukru we krwi,

– zwiększa metabolizm,

Ekstrakt z owoców papryki rocznej– przyspiesza obniżenie masy ciała,

– działa ochronnie na żołądek,

Chrom– reguluje poziom cukru we krwi,

– wspomaga trawienie,

Ekstrakt z nasion guarany– zwiększa metabolizm

Piperyna na odchudzanie, zawarta w tym preparacie, może działać niezwykle skutecznie dzięki wykorzystaniu jej specjalnie opracowanej formy i zastosowaniu dodatkowych składników, zwiększających jej właściwości. Co więcej, stosowanie piperyny w formie suplementu jest zwyczajnie wygodniejsze i skuteczniejsze, można bowiem w prosty sposób dostarczyć sobie tego składnika w zalecanej, odpowiedniej dawce. Suplement diety Piperinox jest zamknięty w specjalnych kapsułkach DRcaps, które zapewniają wolniejsze uwalnianie substancji, co przekłada się na większą skuteczność ich działania.

Co najważniejsze, Piperinox zapewnia świetne efekty przy odchudzaniu. Dzięki stosowaniu go wraz ze zdrową dietą i ćwiczeniami, można zaobserwować szybką utratę wagi i centymetrów, nawet w najbardziej problematycznych miejscach. Jest on zalecany wszystkim osobom zmagającym się z nadmiernymi kilogramami – dzięki wyjątkowemu działaniu piperyny i wspierających ją składników naturalnych o działaniu ułatwiającym odchudzanie jest to preparat skuteczny, a przy tym również bezpieczny.

Podsumowując, piperyna to świetny środek do walki ze zbyt dużą masą ciała. Skutecznie oddziałuje na organizm, ułatwiając mu spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększając jego metabolizm. Najlepiej przyjmować ją w formie naturalnych suplementów diety, które zapewniają odpowiednią dawkę tego składnika.

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz