Odchudzanie to temat rzeka. Ile osób, tyle pomysłów, ale przy tym także prób i rozczarowań. Podstawą skutecznego spalania tłuszczu i zmniejszania obwodów ciała jest odpowiednia dieta. Nie chodzi o głodówki, a o racjonalny sposób odżywiania, który zaspokoi wszystkie potrzeby organizmu, dostarczając mu nie tylko energii, ale także witamin i mikroelementów.

Redukcja kalorii to podstawa, a wspomagana ćwiczeniami i oczyszczaniem organizmu przyniesie szybsze efekty. Lubisz owoce, jednak o uszy cały czas obija Ci się twierdzenie, że na diecie nie powinno się ich jeść? Prawdą jest, że mają więcej cukru niż warzywa. Nie można jednak zapominać o tym, że mają także mnóstwo witamin i minerałów, a także wody i błonnika. To wszystko sprawia, że są sprzymierzeńcami w walce o szczupłą sylwetkę.

Niektóre owoce mają jeszcze jedną zaletę: przyspieszają spalanie tłuszczu, hamują apetyt i sycą na długo. Jak to możliwe? Po jakie owoce warto sięgać na diecie częściej?

4 grzechy główne, przez które tyjemy

nadwaga - fałdki na brzuchu

Wartościowa dieta powinna zakładać spożywanie tłuszczu, białka i węglowodanów w odpowiednim bilansie. Nie można przy tym zapominać o zaspokajaniu zapotrzebowania na witaminy, mikro i makroelementy, a także cenne aminokwasy.

1. Jemy za dużo!

Podstawowym błędem żywieniowym, który prowadzi do nadwagi, a następnie nawet otyłości, jest spożywanie nadmiaru kalorii w stosunku do potrzeb. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy jemy za dużo węglowodanów i cukru. Tkanka tłuszczowa odkłada się wówczas o wiele szybciej – organizm nie radzi sobie ze spalaniem.

2. Im więcej siedzisz, tym bardziej tyjesz

Druga kwestia to siedzący tryb życia. Im mniej się ruszasz, tym mniej kalorii na bieżąco spalasz – to oczywiste. Trzeba jednak wiedzieć także o tym, że nawet, jeśli odżywiasz się tak, jak do tej pory, zmiana trybu życia na mniej aktywny również może skutkować przytyciem. Jesz tyle samo, ale spalasz mniej.

3. Cukier to wróg!

Trzeci grzech wobec szczupłej sylwetki to spożywanie nadmiaru cukru. Słodzona kawa/herbata, ciasteczko do śniadania, w ciągu dnia „trochę” słodkich przekąsek, do tego kolorowe, gazowane napoje… Brzmi znajomo? Waga szybko poszybuje w górę.

4. Brak warzyw i owoców w diecie

Warzywa i owoce to cenna pozycja w codziennym menu. Warzywa nie dla każdego mają jednak dostateczne walory smakowe, by spożywać je codziennie. Owoce z kolei kojarzą się z dużą ilością cukru. Nadal panuje przekonanie o tym, że będąc na diecie powinno unikać się ich właśnie z tego względu.

Zarówno owoce, jak i warzywa powinny figurować w codziennym menu. Mają mnóstwo witamin i błonnika, a przy tym dają uczucie sytości.

Warzywa mają więcej wody i mniej cukru niż owoce, dlatego można jeść ich więcej i można je jeść na kolację. Jeśli obawiasz się tycia od jedzenia owoców, sięgaj po nie maksymalnie do popołudnia, a najlepiej rano – do śniadania lub jako drugie śniadanie.

Wśród owoców znajdują się takie, które są wręcz wskazane na diecie! Nawadniają, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, hamują apetyt.

Owoce, które skutecznie wspomagają odchudzanie

Wśród owoców znajduje się całkiem sporo tych, które nie tylko smakują, ale także przyczyniają się do szybszego uzyskania szczupłej sylwetki. Wśród nich znajdują się:

  • ananas
  • grapefruit
  • arbuz
  • jabłka
  • banany
  • opuncja figowa
  • papaja

Jaki wpływ na odchudzanie mają poszczególne z nich?

Ananas

Ananas to owoc pierwszy na liście tych, które uznawane są za sprzymierzeńców szczuplej sylwetki. Wszystko dzięki wyjątkowemu enzymowi, który zawiera. Mowa o bromelainie, która ułatwia trawienie przez rozkład białka. [1] Uwaga – takie właściwości ma tylko świeży ananas. Ten w plastrach z puszki zawiera mnóstwo cukru – prędzej przytyjesz, niż schudniesz.

Grejprut

To owoc zaliczany  do grona produktów o ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacza to mniej więcej tyle, że organizm do jego strawienia zużywa więcej energii, niż on mu dostarcza. Dodatkowo pobudza spalanie tłuszczów, a olejki eteryczne w nim zawarte wpływają hamująco na apetyt. Grapefruit zawiera także pektyny, które pobudzają jelita do działania. Owoc ten działa również jak miotełka, która dosłownie wymiata toksyny z organizmu.

Arbuz

Choć arbuz ma dużo cukru, zawiera także dużo wody, dzięki czemu nawadnia organizm i przyspiesza trawienie oraz wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Dodatkowo woda zapewnia uczucie sytości na dłużej, a słodki miąższ zaspokaja apetyt na słodkości.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce. Do tego są tanie i łatwo dostępne, dlatego można zajadać się nimi właściwie w każdej chwili. Najcenniejsze są owoce zjadane ze skórką – w niej znajduje się błonnik, który po pierwsze zapewnia uczucie sytości, po drugie pomaga oczyścić jelita ze złogów. [2] Jabłka mają również niewiele kalorii – przeciętnej wielkości owoc to tylko 70 kcal!

Opuncja figowa

Lubisz egzotyczne smaki? Z pewnością ucieszy Cię fakt, że opuncja figowa to jeden z owoców pożądanych na dietetycznej liście. Jest dość słodka i smaczna, a przy tym ma ogromną zaletę: hamuje apetyt!

Opuncja figowa jest jedną z najcenniejszych roślin – wykazuje działanie między innymi antybakteryjne i detoksykujące. W dodatku opuncja spowalnia wchłanianie tłuszczu, dzięki czemu odchudzanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Banany

Choć wydaje się, że banany nie są specjalnie wskazane na diecie, przede wszystkim ze względu na dość wysoki indeks glikemiczny i sporą zawartość cukru, mogą jednak pomóc w odchudzaniu. To między innymi dzięki zawartości enzymów przyspieszających trawienie. Banany są również świetnym posiłkiem regenerującym po wysiłku fizycznym. [3]

Kiwi

Kiwi jest małe i słodkie, a przy tym pomaga schudnąć. W jaki sposób? Ten niewielki owoc zawiera substancje lekko przeczyszczające, dzięki czemu o wiele szybciej oczyszcza się jelita ze złogów. Zjedzenie kiwi przed snem skutkuje łatwiejszym wypróżnieniem rano – dzięki temu czujesz się lekko. Zaspokaja także zapotrzebowanie na coś słodkiego.

Papaja

To kolejny egzotyczny owoc, który nie tylko smakuje, ale także działa korzystnie na sylwetkę. Ananas zawiera bromelainę, a papaja – papainę. To enzym, który działa podobnie: przyspiesza i usprawnia procesy trawienia. Pomaga spalać tkankę tłuszczową, a jednocześnie redukuje niestrawności i uczucie ciężkości w żołądku po przejedzeniu się.

Jak jeść owoce, by pomagały chudnąć?

owoce w diecie

Jak więc widać, jedzenie owoców podczas diety może przynosić jak najbardziej korzystne dla sylwetki efekty. Owoce co prawda zawierają więcej cukru niż warzywa, niektóre nawet całkiem sporo, dlatego trzeba po nie sięgać z pewną rozwagą. Unikaj zajadania się nimi o późnej porze – staraj się spożywać je maksymalnie do pory obiadowej.

Jedz więcej warzyw niż owoców, staraj się również nie dostarczać cukru z innych źródeł. W czasie diety pij napary ziołowe, które pomogą dodatkowo oczyścić organizm oraz unormować poziom glukozy we krwi.


Źródła:

  1. By Moira LawlerMedically Reviewed by Kelly Kennedy, RD, 8 Scientific Health Benefits of Pineapple

  2. 1: Conceição de Oliveira M, Sichieri R, Sanchez Moura A. Weight loss associated with a daily intake of three apples or three pears among overweight women. Nutrition. 2003 Mar;19(3):253-6. PubMed PMID: 12620529.

  3. The Morning Banana Diet – WebMD.com

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz