Siemię lniane ma bardzo korzystny wpływ na układ trawienny, choć nie tylko. Wykazuje się dobrym działaniem na odchudzanie i włosy. Występuje w postaci nasion, które mają wielkość około 2-3 milimetrów i są szarobrązowego lub brązowego koloru. Wykorzystuje się je głównie do tłoczenia oleju z lnu. Jednak coraz częściej znajduje zastosowanie w kuchni w postaci ziarenek, ze względu na właściwości zdrowotne. Aby siemię lniane działało skutecznie, trzeba je odpowiednio zmielić i przygotować. Sprawdź, jak się za to zabrać.
Siemię lniane i jego cenne właściwości
Siemię lniane ma bardzo cenne dla organizmu właściwości. Zawdzięcza je dzięki antyoksydantom, witaminom i minerałom. Wpływ na to ma także duża zawartość błonnika. Siemię lniane dobrze działa na włosy i paznokcie. Włosy stają się mocniejsze, gęstsze, bardziej lśniące i gładkie, szybciej rosną, a paznokcie nie łamią się i są bardziej odporne na uszkodzenia.
Ponadto działa oczyszczająco na jelita (jest składnikiem wielu diet oczyszczających) i wspomaga odchudzanie. Ze względu na to, że zawiera kwas omega-3, minimalizuje poziom złego cholesterolu. Co ciekawe, również siemię lniane może rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i jednocześnie ułatwić jej odkrztuszanie. Kobiety często i chętnie stosują siemię lniane w postaci maseczki na twarz, która nawilża cerę i reguluje wydzielanie sebum.
Siemię lniane jest bardzo zdrowe, a co za tym idzie, warto je stosować i najlepiej robić to regularnie. Dzięki temu wykaże się oczekiwanym działaniem w określonym zakresie.
Jak zmielić siemię lniane z młynkiem lub bez?
Pytanie w takim razie – jak zmielić siemię lniane? Najlepiej do tego nadaje się młynek do kawy lub też blender. Trzeba tylko pamiętać, aby nie robić tego zbyt długo. Chodzi o to, by nie rozgrzały się za mocno. Być może można kupić specjalny młynek do siemienia lnianego, ale nie jest to konieczne. Niektórzy pytają, jak zmielić siemię bez młynka. Można posłużyć się moździerzem, choć nie jest łatwo uzyskać ten sam efekt, jak młynkiem.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować siemię lniane w ziarenkach, w całości. Jednak mówi się, że właśnie po zmieleniu lepiej nadaje się do spożywania. Jedynie osoby z chorobą wrzodową i te, które stosują siemię lniane na kaszel, powinny używać je w całych ziarnkach.
W jaki sposób zaparzyć siemię lniane?
Osobom, które już zdecydowały się na stosowanie, pytają, jak przygotować siemię lniane do picia. Siemię lniane można zaparzyć na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, w jakim zakresie ma działać.
- W celu osłony przewodu pokarmowego należy gotować 1 łyżkę siemienia w szklance wody przez 10 minut.
- Przy zaparciach, a także w leczeniu zapalenia oskrzeli zaleca się 1 łyżkę siemienia gotować przez 15 minut, również w szklance wody.
Wielu pyta o to, jak pić siemię lniane. Chcąc pozyskać siemię odpowiednie do picia, należy zastosować zmielone siemię lniane, zalewając je wodą, pół szklanki. Po odstawieniu na 10 minut, napar jest gotowy do spożycia. Wówczas ma kleistą konsystencję.
Czy można spożywać siemię lniane na surowo?
Nie wszyscy wiedzą jak stosować siemię lniane, gdyż nie wszyscy mają w tym doświadczenie. Niektórzy dopiero zdecydowali, że będą to robić ze względu na zdrowie. Siemię z reguły spożywa się na różne sposoby.
Czy siemię lniane można jeść na surowo. Okazuje się, że jest to możliwe. Wobec tego jak stosować siemię lniane i jak jeść ten produkt w tej postaci?
Może posłużyć ono, jako składnik niektórych posiłków.
- Warto na przykład połączyć siemię lniane z jogurtem lub owsianką. Tym sposobem śniadanie stanie się syte, zdrowe i całkiem smaczne.
- Może być również dodatkiem do sałatki. Warto tylko wcześniej przez chwilę podprażyć je na suchej patelni.
Wygląda więc na to, że mielenie siemienia lnianego nie zawsze jest konieczne.
Jak pić siemię lniane i czy są przeciwwskazania?
Wiele osób bardzo dobrze wie, że siemię lniane jest niezwykle zdrowe i wartościowe dla organizmu. Pomaga zapanować nad prawidłowym jego funkcjonowaniem. Jak spożywać siemię lniane?
Przygotowane już siemię należy spożywać zgodnie z potrzebą, z oczekiwanymi osoby, która ma zamiar je spożywać.
Choć siemię lniane uznaje się za niezwykle zdrowe, istnieją też pewne przeciwwskazania do stosowania go. Są to przede wszystkim choroby jelit. Z umiarem siemię powinny stosować kobiety w ciąży. Trzeba mieć na uwadze to, że może ono mieć wpływ na nasilenie zaparć.
Len mielony a siemię lniane – jakie są różnice?
Coraz więcej osób postanawia bardziej niż zwykle zadbać o swoje zdrowie. Niektóre z nich decydują się stosować siemię lniane, chociaż zdarza się, że mają związany z tym dylemat. Otóż zauważają w Internecie zarówno len mielony, jak i siemię lniane. Nie wiedzą, co będzie lepsze i czy w ogóle tak naprawdę są jakieś różnice.
Siemię lniane to po prostu nasiona lnu. Różnica jest natomiast taka, że siemię lniane znajduje się w sklepach zielarskich i aptekach, a len z kolei sprzedaje się w sklepach spożywczych. Dlatego, jeżeli prosząc o siemię lniane kupujący otrzyma od sprzedającego nasiona lnu, nie powinien się z tego powodu oburzać czy z nich rezygnować, bo tak naprawdę to ten sam, identycznie działający produkt.
Tak więc len mielony a siemię lniane to praktycznie żadna różnica.
Podsumowanie
Siemię lniane jest bardzo wartościowe dla organizmu. Nic w takim razie dziwnego w tym, że tak wielu ludzi decyduje się na to, aby rozpocząć jego stosowanie. Nie wszyscy tylko wiedzą, jak się za to zabrać. Wielu ma przykładowo problem z tym, czym zmielić siemię lniane. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, najlepiej zastosować młynek do kawy albo chociaż blender, jednak przy użyciu moździerza też można sobie z tym poradzić. Warto przygotować sobie siemię lniane do picia, gdyż jest ono niesamowicie zdrowe. Zresztą o wszystkim była już mowa powyżej.
Tak więc podsumowując, wszystko na temat siemię lniane jak przygotować, w jakich proporcjach, jak długo je parzyć, wszystko można znaleźć w przepisach i w powyższym artykule. Wiele zależy od tego, na co konkretnie ma działać ten produkt. Najlepsze, jest siemię lniane do picia, ale tak naprawdę można je dodać też do konkretnych dań, na przykład do jogurtu, owsianki czy soku warzywnego. Wówczas można zastosować siemię lniane na surowo.