Jak schudnąć po ciąży? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele młodych mam, dla których powrót do dawnej wagi często staje się nie lada wyzwaniem. Życie każdej kobiety po porodzie zmienia się diametralnie.

Ciągła opieka nad dzieckiem, nieprzespane noce, potrzeba odpoczynku to czynniki, które sprawiają, że młodym mamom ciężko jest znaleźć czas dla siebie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla kobiet, które marzą o powrocie do szczupłej sylwetki po urodzeniu dziecka.

Odchudzanie po ciąży

Wiele kobiet zaraz po urodzeniu dziecka podejmuje pierwsze kroki ku powrotowi do szczupłej sylwetki. Panie najczęściej przeglądają czasopisma oraz portale społecznościowe, w których inne kobiety chwalą się szybkim powrotem do dawnej wagi. Niezależnie od tego, co przeczytasz w prasie czy w Internecie, musisz być świadoma, że powrót do dawnej figury zajmuje sporo czasu. Potwierdzają to również dietetycy, do których młode mamy przychodzą po poradę. Najczęściej padają słowa „nie mogę schudnąć po ciąży. Co mam zrobić?”. Przede wszystkim daj sobie czas.

Wiele kobiet po porodzie często wygląda, jakby nadal były w ciąży. Pamiętaj, że przez dziewięć miesięcy nosiłaś w sobie dziecko. Teraz organizm potrzebuje nieco czasu na regenerację. Twój brzuch zacznie się stopniowo zmniejszać, a organizm wydali nadmiar płynów. Jeżeli jednak czujesz się na siłach, by wrócić do „dawnej ja”, wówczas warto podjąć wyzwanie i wspomóc proces utraty wagi.

Jak schudnąć po ciąży karmiąc piersią?

karmienie piersią

O zaletach karmienia piersią z pewnością wie każda świeżo upieczona mama. Warto jednak przypomnieć, że karmienie piersią:

  • Zapewnia dziecku całą gamę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
  • Pozwala budować odporność dziecka! To bardzo ważne – karmiąc piersią po ciąży dostarczasz do organizmu swojego maleństwa przeciwciała, które pozwolą mu pokonywać infekcje.
  • Zmniejsza ryzyko występowania chorób wśród matek np. rak piersi, cukrzyca typu drugiego.

Wiele młodych mam wie już, jak schudnąć po ciąży karmiąc piersią. Wystarczy po prostu karmić! Kilkukrotnie przeprowadzane badania udowodniły, że kobiety karmiące przez okres pół roku szybciej pozbywały się nadmiaru kilogramów w przeciwieństwie do kobiet, które nie karmiły piersią po porodzie.

Szybkie odchudzanie po ciąży wśród matek karmiących jest zatem możliwe! Wiele kobiet w okresie karmienia ma zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne o ok. 500 kalorii dziennie. Tymczasem samo kamienie dziecka przyczynia się do zwiększenia tempa spalania nawet o 800 kalorii dziennie! Dzięki karmieniu piersią możesz odchudzać się w wygodny sposób.

Pamiętaj jednak, że w momencie, kiedy przestaniesz karmić piersią, Twoje zapotrzebowanie kaloryczne spadnie. Od tej pory będziesz musiała trzymać się diety, by utrzymać szczupłą i zgrabną sylwetkę.

Wiele kobiet zastanawia się również, jak schudnąć po ciąży nie karmiąc piersią. Tutaj możliwości są większe, ponieważ czas, który inne kobiety poświęcają na karmienie, Ty możesz spożytkować na ćwiczenia. Ponadto możesz stosować zioła i przyprawy, które przyspieszają metabolizm i hamują apetyt. Jeżeli nie karmisz piersią, możesz także stosować suplementy diety, które bazują na naturalnych składnikach przyspieszających spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia na odchudzanie po ciąży

Ogrom kobiet zainteresowanych odchudzaniem po porodzie zastanawia się jak schudnąć po ciąży z brzucha? Tymczasem musisz wiedzieć, że nie da się naturalnie zrzucić kilogramów z wybranej partii ciała. Jeżeli odchudzasz się po ciąży – spalasz tkankę tłuszczową z całego ciała!

Jak szybko schudnąć po ciąży z ćwiczeniami?

matka z dzieckiem

Wykonuj ćwiczenia typu cardio np. spacer np. z wózkiem, bieganie, treningi interwałowe. Jeżeli nadal nie czujesz się w w pełni formy, pamiętaj, by nie forsować organizmu!

Zajrzyj do naszego artykułu: jak ćwiczyć na orbitreku, żeby szybko schudnąć? Maszyna ta jest niedroga i pozwala ćwiczyć w domowym zaciszu.

Ćwiczenia warto połączyć z dobrze zbilansowaną dietą. Jeżeli jednak karmisz piersią, dieta nie jest wskazana, gdyż Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe. Stosowanie diety w okresie karmienia piersią niesie za sobą ryzyko niedostarczenia dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Przede wszystkim słuchaj swojego organizmu. Rodzaj ćwiczeń oraz ich intensywność zależy od Twojego samopoczucia. Jeżeli poród został odebrany przez cesarskie cięcie, będziesz potrzebować znacznie więcej czasu na regenerację.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie oraz zdrowie Twojego nowo narodzonego dziecka to teraz priorytet!

Spacer na odchudzanie: prosta aktywność po ciąży

Wiele mam nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dobrego na odchudzanie po ciąży może zdziałać sam spacer. Wystarczy wdrożyć tę czynność do codziennej rutyny. Regularne spacery poprawią Twoją kondycję i przyspieszą zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżeli możesz, zabieraj na spacer swojego malucha. Gdzie spacerować? Na początek możesz wybierz przydomowy ogród lub lokalny park. Możecie razem wychodzić również na zakupy.

Picie wody pomoże schudnąć po ciąży

picie wody

Jeżeli chcesz schudnąć po ciąży, koniecznie zapewnij sobie odpowiednia ilość płynów – w szczególności czystej wody bez konserwantów, cukrów i substancji smakowych. Nasze organizmy w dużej mierze składają się z wody i jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

Picie wody pozwala zrzucić zbędne kilogramy oraz pozwala pozbyć się… nadmiaru wody z organizmu, która często powoduje wahania wagi czy opuchliznę kończyn dolnych. Dodatkowo picie wody zmniejsza apetyt, a co za tym idzie, hamuje nadmiar pochłanianych kalorii.

W przypadku kobiet karmiących piersią odpowiednia podaż wody pomoże zachować właściwe nawodnienie. Jest to ważne, ponieważ w wyniku produkcji mleka, płyny ulegają utracie. Dietetycy zalecają picie od 1,5 litra do nawet 3 litrów wody dziennie. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, wówczas Twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę będzie wyższe.

SPRAWDŹ TAKŻE: Skład wody mineralnej. Jak wybrać dobrą wodę i jak czytać etykiety?

Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu

Zalecenia dotyczące wystarczającej ilości snu mówią najczęściej o 7 lub 8 godzinach. Wydawałoby się, że nie jest to dużo, jednak dla wielu młodych mam zaśnięcie może okazać się wyzwaniem. Jeżeli przez ciągłą opiekę nad dzieckiem nie możesz zasnąć, wówczas warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, by pomógł w opiece nad dzieckiem, kiedy Ty odczuwasz potrzebę snu.

Dobrym rozwiązaniem jest również oddawanie się drzemkom w tych samych godzinach, w których dziecko smacznie śpi. Badania pokazują, że niedostateczna ilość snu u młodych mam sprawia, iż znacznie dłużej utrzymują one po porodzie zwiększoną masę ciała.

Zrezygnuj z żywności wysoko przetworzonej

Po żywność wysoko-przetworzoną sięgamy najczęściej w sytuacji, kiedy mamy zbyt mało czasu na przygotowanie własnych zdrowych posiłków. W wysoko przetworzonej żywności znajdziemy spore ilości cukru, soli oraz niezdrowych tłuszczy, które przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu i utrzymywania podwyższonej masy ciała. Jedząc żywność wysoko przetworzoną nie będziesz w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich składników niezbędnych do funkcjonowania organizmu.

Pamiętaj, by każdy Twój posiłek był bogaty w białko, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Te ostatnie znajdziesz w awokado, orzechach, nasionach. Zdrowe tłuszcze to także nierafinowany olej rzepakowy (odznaczający się najkorzystniejszą proporcją kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6) oraz oliwa z oliwek.

Zrezygnuj z kawy i alkoholu

Po kawę sięgamy w momencie, gdy nie możemy zasnąć lub czujemy się wycieńczeni. Pomaga nam ona stanąć na nogi, ale może negatywnie wpłynąć na proces redukcji masy ciała. Jeżeli przestałaś już karmić piersią, nie sięgaj od razu po alkohol, gdyż jak wiadomo on również nie jest sprzymierzeńcem odchudzania.

Spożywanie alkoholu, gdy nadal karmisz piersią, jest absolutnie niewskazane. Napoje z zawartością alkoholu mogą powodować zmniejszenie produkcji mleka. Co więcej, niewielkie ilości alkoholu mogą być przekazywane dziecku wraz z mlekiem.

Stosuj przyprawy, zioła i suplementy diety na odchudzanie

suplementacja na odchudzanie

Wiele młodych matek szuka odpowiedzi na pytanie, jak szybko schudnąć po ciąży. Forum internetowe poświęcone parentingowi zawiera mnóstwo porad. Wśród nich mówi się o zmniejszeniu spożycia soli i zastąpieniem jej np. pieprzem kajeńskim, kurkumą, curry. Jest wiele przypraw i ziół, które hamują nadmierny apetyt oraz pobudzają metabolizm.

Jeżeli jednak obfite przyprawianie dań nie jest w Twoim guście, możesz skorzystać z naturalnych suplementów diety, które zawierają skoncentrowane wyciągi roślinne. Ich działanie opiera się na przyspieszeniu tempa metabolizm, zmniejszeniu łaknienia oraz wspomaganiu spalania nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej. Dobre tabletki na odchudzanie pomogą również obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu. Do najlepszych suplementów diety na odchudzanie zaliczamy:

Pamiętaj jednak, że niektóre zioła, przyprawy czy tabletki na odchudzanie nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży lub matki karmiące piersią.

Podsumowanie – jak schudnąć po ciąży?

Odchudzanie młodej mamy powinno przebiegać nieco inaczej z uwagi na nowo narodzone dziecko, które potrzebuje najwięcej uwagi. Niemniej jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować ze swoich potrzeb. Wręcz przeciwnie – dbaj o siebie! Wiemy, że nie będzie to proste, ponieważ opieka nad maluchem pochłania mnóstwo czasu. Zastosowanie wymienionych w artykule porad pozwoli Ci powrócić do szczupłej figury w znacznie krótszym czasie.

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz