Hipnoza na odchudzanie to jedna z ciekawszych, choć wciąż dość mało popularnych metod na zrzucenie zbędnych kilogramów. Choć sama w sobie nie sprawi, że zaczniemy tracić masę ciała, jest w stanie pomóc zwalczyć większość podstawowych problemów, które blokują wiele osób przed skutecznym odchudzaniem.
Hipnoza na odchudzanie może poprawić motywację, nakierować na odpowiedni tor myślenia, zmienić złe przyzwyczajenia oraz wpłynąć na wiele innych aspektów, za które odpowiada nasz umysł. Jak dokładnie działa hipnoza? Czy rzeczywiście jest skuteczna w walce z nadwagą?
Co to jest hipnoza?
Hipnoza to stan zmienionej świadomości, który jest odmienny od czuwania czy snu. Uważa się ją jednak za stan prawidłowo funkcjonującego umysłu, w którym skupia się on na określonych bodźcach, równocześnie zawieszając krytyczny osąd dopływających do niego informacji. W hipnozę potrafią wprowadzać ludzi profesjonalni hipnotyzerzy, których zadaniem jest zazwyczaj zaszczepienie w podświadomości danej osoby pewnego pożądanego przez nią sposobu myślenia. Hipnoza znajduje zastosowanie również przy odchudzaniu.
Wielu osobom hipnoza może wydawać się dość dziwnym stanem – nie jest snem, a osoba w nią wprowadzona może odpowiadać na zadawane jej pytania. Zazwyczaj jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest półświadoma i nie będzie pamiętała całego zdarzenia po wybudzeniu przez hipnotyzera. Podczas hipnozy ma się najczęściej zamknięte oczy, a oddech może ulec spowolnieniu lub przyspieszeniu. Następuje zwiotczenie mięśni, dlatego w większości przypadków osoba poddająca się sesji leży lub siedzi na krześle. Mowa osoby zahipnotyzowanej staje się niewyraźna.
Istnieje wiele rodzajów hipnozy – wyjaśniamy je pokrótce w znajdującej się poniżej tabeli.
Rodzaje hipnozy | |
Nazwa | Charakterystyka |
Hipnoza ericksonowska | Stworzona przez psychiatrę, dr M. H. Ericksona, specjalizującego się w wykorzystywaniu hipnozy w psychoterapii. Opiera się na słownej perswazji wywołującej u słuchacza w stan podatny na hipnozę. Nie wymaga specjalnego wprowadzania w trans, zamykania oczu czy przyjmowania pozycji leżącej – przypomina zwykłą rozmowę, podczas której hipnotyzer porozumiewa się z podświadomością słuchacza i jest w stanie dotrzeć w ten sposób do głęboko ukrytych informacji i wspomnień, z których pacjent nie zdaje sobie sprawy. |
Hipnoza klasyczna | Nazywa się ją także magnetyzmem, co wzięło się od teorii jej twórcy, F. Mesmera, według której istnieje dobroczynny fluid magnetyczny, mogący przenosić się z jednej osoby na drugą. Hipnoza ma polegać na stworzeniu mostu pomiędzy hipnotyzerem i pacjentem, zakłada się również jej działanie prozdrowotne. |
Hipnoza transgresyjna | Rodzaj hipnozy zakładający możliwość wpływania na decyzje innych ludzi. Zajmuje się nią niewielu hipnotyzerów. |
Hipnoza dynamiczna | W jej przypadku zakłada się istnienie indywidualnego klucza do podświadomości każdego człowieka. Hipnotyzer, który go pozna, może wpływać na emocje, decyzje czy zachowanie pacjenta. |
Autohipnoza (klucz Chasaja Alijewa) | Sposób wprowadzania samego siebie w stan autosugestii, który ma działać regenerująco na umysł i ciało. |
Trening autogenny | Metoda samorelaksacji, oparta na koncentracji. Polega na wprowadzeniu umysłu w stan podobny do hipnozy lub medytacji z pomocą autosugestii. |
NLP | Programowanie neurolingwistyczne, które może wpływać na zmianę zachowań i przekonań dzięki zastosowaniu sugestii lub autosugestii. |
Czy hipnoza naprawdę wspomaga odchudzanie?
Większość z nas doskonale zna kroki prowadzące do zrzucenia wagi – zdrowa dieta o ujemnym bilansie kalorycznym, regularne ćwiczenia fizyczne, picie odpowiedniej ilości wody, wysypianie się, unikanie słodyczy, fast foodów i używek… Często jednak, mimo świetnej znajomości podstaw, nadal nie możemy schudnąć. Nie wynika to ze złej diety czy nieodpowiednich ćwiczeń, ale braku motywacji i nieprawidłowego podejścia.
Wymaga to dużego samozaparcia i silnej woli. Kiedy po pierwszych tygodniach efekty nie są jeszcze zbyt dobrze widoczne, motywacja do zmian może dość szybko opaść. Większość osób poddaje się na tym etapie i wraca do dawnych przyzwyczajeń, żeby znowu – po miesiącu czy roku – podjąć się kolejnych prób odchudzania.
Hipnoza na odchudzanie jest metodą pozwalającą przeskoczyć ten niepewny okres, w którym możemy mieć problem z motywacją i silną wolą. Jej zadaniem jest zadziałanie na podświadomość w taki sposób, by ułatwić wytrwanie na diecie i przy treningach. Hipnotyzer może zakodować w podświadomości swojego słuchacza pewne komunikaty, które rozwiążą jego największe problemy z odchudzaniem – może np. zniechęcić go do podjadania w ciągu dnia, ale za to pobudzić ochotę do sięgania po większą ilość warzyw i do aktywniejszego trybu życia.
Taka pomoc jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które mają problemy z motywacją i często wykazują się „słomianym zapałem”. Jeśli więc nie jest to twoje pierwsze podejście do odchudzania i podejrzewasz, że i tym razem ten proces może okazać się dla ciebie zbyt trudny – warto zastanowić się nad hipnozą jako dodatkowym rozwiązaniem.
Hipnoza nie zrzuci oczywiście kilogramów za nas, jednak może znacznie ułatwić utrzymanie zdrowej diety i aktywnego trybu życia, co szybko przełoży się na rezultaty w postaci szczuplejszej sylwetki.
Efekty oraz skutki uboczne hipnozy
Hipnoza jest bezpiecznym rozwiązaniem, nie powodującym żadnych skutków ubocznych. Jej celem jest poprawa nastawienia danej osoby poprzez delikatne wpłynięcie na jej podświadomość – pozwala to m.in. zmienić nawyki na zdrowsze czy poprawić nastawienie do niskokalorycznej diety i ćwiczeń fizycznych.
Efekty hipnozy na odchudzanie będą widoczne dość szybko – większość osób po pierwszej sesji zauważa zmianę swojego nastawienia i może rozpocząć odchudzanie z o wiele większą motywacją i samozaparciem. Dzięki temu już po miesiącu mogą pochwalić się kilkoma zrzuconymi kilogramami i szczuplejszą sylwetką.
Jeśli chodzi o dokładne liczby, są one głównie zależne od indywidualnego przypadku, jednak średnia utrata masy ciała wynosi od 2 do nawet 5 kg w miesiąc. Jest to bezpieczne tempo redukcji, które nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie rozregulowuje metabolizmu. Nie grozi także efektem jo-jo po zakończeniu odchudzania. Rezultaty są przy tym zadowalające i z pewnością będą jeszcze większą motywacją do utrzymania zdrowej diety i aktywnego trybu życia.
Dostępne są także specjalne nagrania, wspierające sesje hipnotyczne – ich zadaniem jest przypominanie i utrwalanie pożądanych wzorców zachowań, dzięki czemu rezultat będzie silniejszy. Jest to również nieco tańsza opcja, dlatego może być dobrą alternatywą dla osób opornych na działanie hipnozy, które chcą wzmocnić jej efekty po pierwszej sesji.
Co ważne, zmiany uzyskane z pomocą hipnozy są stałe – po raz odbytej sesji (lub kilku spotkaniach w przypadku osób opornych) dobre nawyki i odpowiednie nastawienie powinny trwale zakorzenić się w umyśle. Jest to ogromne ułatwienie nie tylko w odchudzaniu, ale także utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowego stylu życia.
Hipnoza na odchudzanie: opinie, komentarze i recenzje
Działanie hipnozy jest dość szeroko komentowane, szczególnie w Internecie. Opinie dzielą się przede wszystkim na dwa fronty – na pochodzące od osób, które spróbowały hipnozy podczas odchudzania i potwierdzają działanie tej metody oraz na wygłaszane przez ludzi sceptycznie nastawionych do tego sposobu.
Oczywiście kwestia możliwych do uzyskania efektów jest dość indywidualna – zależy to od tego, że każda sesja hipnozy może przebiegać nieco inaczej. Hipnotyzer zapyta swojego słuchacza, jakie cele chce on osiągnąć oraz poprosi o wymienienie przeszkód, które stoją mu na drodze (np. duża miłość do słodyczy czy niechęć do aktywności fizycznej). Następnie dopasuje sesję do jego potrzeb, aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty.
Cena hipnozy na odchudzanie
Hipnoza na odchudzanie oraz jej cena zależy od kilku czynników. Cena jednej sesji terapeutycznej z wykorzystaniem hipnozy to koszt od 200 do 400 zł, w zależności od wybranego hipnotyzera. Niektórym koszty mogą wydawać się dość wysokie, jednak warto pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, będący jednocześnie dużą inwestycją na przyszłość.
Można także zaopatrzyć się w nagrania sesji hipnotycznych, które są tańsze – jest to wydatek rzędu 50-100 zł. Najlepiej jednak zadziałają po odbyciu pierwszego spotkania z hipnotyzerem, dlatego warto potraktować je jako materiał dodatkowy. Są opłacalnym rozwiązaniem dla osób opornych na hipnozę, ponieważ w ich przypadku nagrania mogą poprawić wyniki pierwszej sesji i przynieść lepsze efekty tej metody wspierającej odchudzanie.