Dieta owsiankowa to popularne rozwiązanie dietetyczne, które zaliczamy do tzw. monodiet, tj. jadłospisu bazujących na jednym głównym składniku. Dieta owsiankowa – jak sama nazwa wskazuje – oparta jest na płatkach owsianych. Czy dieta owsiankowa pozwala schudnąć i czy jest bezpieczna?

Najnowsze raporty i analizy wskazują, że ponad połowa dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Skala problemu jest na tyle duża, że eksperci problem ten określają mianem prawdziwej epidemii. Najgorsze jest jednak to, że mimo podejmowanych różnych działań (kampanie społeczne, dodatkowe obciążenia podatkowe niezdrowej żywności itp.) – statystyki te z roku na rok są coraz gorsze.

Nie oznacza to jednak, że nie podejmujemy trudów redukcji zbędnych kilogramów. Wręcz przeciwnie – ochoczo i z pewną ekscytacją podchodzimy do odchudzania. Niestety, w większości przypadków, bardzo szybko rezygnujemy. Wynika to między innymi z faktu, iż diety redukcyjne są wymagające, plany treningowe bardzo ciężkie, a suplementacja w wielu przypadkach – niedostatecznie skuteczna.

Wymarzona sylwetka nie jest jednak utopią. Przykłady wielu osób pokazują, że nawet spora nadwaga nie jest problemem, z którym nie można się uporać. Jedną z metod, która przedstawiana jest niezwykle skuteczna jest dieta owsiankowa (owsiana). Na czym polega i czy faktycznie działa?

Co to jest dieta owsiankowa?

Dieta owsiankowa (owsiana) to program dietetyczny cieszący się sporą popularnością. W opinii wielu – pozwala szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów, co jest uwarunkowane zarówno niską kalorycznością jadłospisu, jak i specjalnymi właściwościami płatków owsianych.

Dieta owsiana to rozwiązanie, które może być stosowane w kilku wariantach, tj.:

 • jednodniowa dieta owsiankowa
 • tygodniowa dieta owsiankowa
 • długoterminowa dieta owsiankowa

Co ważne, dieta owsiankowa zaliczana jest do tzw. monodiet – programów dietetycznych, w których niezwykle ważne są takie elementy jak samodyscyplina, zapał oraz zdolność do rezygnacji, z wielu produktów. O ile w przypadku, jednodniowej diety owsiankowej, to zadanie nie wydaje się być zbyt trudne, o tyle bazowanie na płatkach owsianych przez tydzień lub dłużej – wymaga szczególnych zdolności.

Ze względu na wariantowość tej diety – skorzystać z niej może niemal każdy, pod warunkiem, że cieszy się dobrym zdrowiem i jest dorosły.

Jednodniowa dieta owsiankowa

jednodniowa dieta owsiankowa

Jednodniowa dieta owsiankowa to jadłospis, w którym – co jasne – główną rolę odgrywają płatki owsiane. Powinniśmy przygotowywać je na wodzie (optymalnie) lub mleku/jogurcie naturalnym o niskiej zawartości tłuszczu.

Owsiankę przygotowuje się z około 6-7 łyżek płatków górskich, które zalewamy 2000 ml przygotowanego płynu (mleko, jogurt lub woda), a następnie – dzielimy na 5 równych porcji.

Pierwszy posiłek należy spożywać około godziny 8.00, a kolejne w odstępach równych około 2-3 godzin. Przy czym, warto pamiętać o zasadzie, by ostatni posiłek spożywać najpóźniej trzy godziny przed snem. Jednodniową dietę owsiankową stosuje się maksymalnie raz w tygodniu.

W przypadku przygotowywania owsianki na wodzie, opcjonalnie możemy dodać do niej rodzynki lub niektóre świeże owoce (jabłka, banany, kiwi). Co istotne, wszelkie inne produkty (włączając w to herbatę/kawę) – są niedozwolone.

Jednodniowa dieta owsiankowa jest jadłospisem restrykcyjnym, aczkolwiek – gwarantującym całkiem przyzwoite rezultaty.

Tygodniowa dieta owsiankowa

tygodniowa dieta owsiankowa

Tygodniowa dieta owsiankowa to rozwiązanie dietetyczne, które nie jest aż tak restrykcyjne. Zasady tej diety są jasne i stosunkowo elastyczne. Bazą większości (ale nie wszystkich!) dań stanowią płatki owsiane, a dzienny bilans kaloryczny wynosi 1500 kcal.

O ile w przypadku kobiet pracujących w biurze, 1500 kcal to niezbyt restrykcyjna kaloryczność, o tyle w przypadku mężczyzn pracujących fizycznie, spożywanie 1500 kcal przez cały tydzień, może doprowadzić do znacznego osłabienia organizmu. Dlatego też, do tego wariantu diety owsiankowej sugerujemy podchodzić z dużym dystansem

Tygodniowa dieta owsiankowa, prócz zasady dotyczącej obecności płatków owsianych w lwiej części posiłków, bazuje na powszechnych regułach zdrowego odżywiania, tj.:

Długoterminowa dieta owsiankowa

długoterminowa dieta owsiankowa

Długoterminowa dieta owsiankowa to program dietetyczny składający się z trzech etapów i trwający dwa miesiące. Spośród wszystkich wariantów diety owsianej, uważany jest za zdecydowanie najbardziej restrykcyjny.

 • Pierwszy etap długoterminowej diety owsiankowej to swojego rodzaju detoks dla organizmu. Podczas jego trwania (7 dni) przyjmujemy cztery porcje owsianki, przygotowywanej tak jak ma to miejsce w przypadku diety jednodniowej. Dzienny bilans diety w ciągu trwania tego etapu wynosi 1200 kcal.
 • Drugi etap długoterminowej diety owsiankowej jest znacznie dłuższy – trwa bowiem 28 dni (4 tygodnie). Podczas jego trwania należy spożywać trzy porcje owsianki. Można również swobodnie sięgać po owoce i warzywa. Dodatkowo bazę obiadu może stanowić upieczona ryba lub pierś z kurczaka. 
 • Trzeci etap długoterminowej diety owsiankowej powinien trwać około dwóch tygodni. Określany jest mianem etapu kończącego. Podczas jego trwania, zaleca się jeść minimum jedną porcję owsianki w ciągu dnia oraz stosować się do powszechnie znanych zasad zdrowego i lekkostrawnego odżywiania.

Dlaczego dieta owsiana uchodzi za tak skuteczną?

Dieta owsiankowa – zarówno jednodniowa, jak i długoterminowa to jadłospisy, które uchodzą za skuteczne i gwarantujące rezultaty na bardzo wysokim poziomie. Skąd takie opinie?

To na co warto zwrócić szczególną uwagę jest fakt, iż dieta owsiankowa to jadłospis niskokaloryczny. Oczywistym jest zatem fakt, iż pozwoli nam zredukować zbędne kilogramy. Wszak, redukcja wagi to proces uwarunkowany przez obniżenie podaży kalorycznej względem generowanego zapotrzebowania.

Jednakowoż, dieta owsiankowa to trochę więcej niż zwykła, restrykcyjna dieta. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż płatki owsiane to doskonałe źródło błonnika. Przypomnijmy tylko, że błonnik pozytywnie oddziałuje na:

 • ograniczenie wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów
 • spowolnienie rozkładu węglowodanów
 • ograniczenie poziomu glukozy we krwi
 • rozwój korzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych
 • ograniczenie apetytu
 • przyśpieszenie perystaltyki jelit

płatki owsiane

Z redaktorskiego obowiązku, publikujemy zestawienie wartości odżywczych płatków owsianych:

Wartość odżywcza w 100g płatków owsianych

Wartość energetyczna

379 kcal

Tłuszcz

6,5 g

Węglowodany

– w tym błonnik

67,7 g

10,1 g

Białka

13,2 g

Witaminy

Witamina E

0,42 mg

Witamina K

2,0 mcg

Tiamina

0,46 mg

Ryboflawina

0,16 mg

Niacyna

1,13 mg

Witamina B6

0,1 mg

Kwas foliowy

32,0 mcg

Kwas pantotenowy

1,12 mg

Cholina

40,4 mg

Minerały

Wapń

52 mg

Magnez

138 mg

Fosfor

410 mg

Potas

362 mg

Sód

6 mg

Cynk

3,6 mg

Miedź

0,4 mg

Mangan

3,6 mg

Selen

28,9 mcg

Czy dieta owsiana jest bezpieczna?

czy dieta owsiana jest bezpieczna

Biorąc pod uwagę tabelę wartości odżywczych płatków owsianych, należy jasno powiedzieć, że owsianka sama w sobie jest bardzo zdrowym posiłkiem. Wszak, nie bez powodu – znajduje się w wielu przeróżnych jadłospisach, niekoniecznie redukcyjnych.

Natomiast, wątpliwości budzi fakt, iż dieta bazująca tylko na płatkach owsianych, jest niepełnowartościowa. Ponadto, płatki owsiane są kwasotwórcze, co może powodować dyskomfort trawienny, wzdęcia i bóle brzucha.

Warto wiedzieć! Decydując się na jakąkolwiek monodietę, musimy mieć świadomość, że aby dieta była bezpieczna – musimy dbać o uzupełnienie mikroelementów – witamin i minerałów.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, iż dieta owsiankowa jest rozwiązaniem, które w sztywny sposób narzuca wielkość porcji (określona kaloryka), niezależnie od płci, wzrostu, wagi czy poziomu aktywności fizycznej. To sprawia, że trudno dietę owsiankową (zarówno krótko, jak i długoterminową) traktować w sposób poważny.

Wszak, autorzy tego programu dietetycznego powinni zdawać sobie sprawę, że zapotrzebowanie energetyczne w przypadku kobiety pracującej w biurze jest inne, aniżeli ma to miejsce w przypadku mężczyzny pracującego fizycznie.

Czy warto korzystać z diety owsiankowej?

czy warto stosować dietę owsiankową

Płatki owsiane to produkt, z którego – z całą pewnością – warto korzystać będąc na diecie redukcyjnej. To doskonałe źródło węglowodanów złożonych, błonnika, witamin i minerałów. Natomiast, bazowanie tylko i wyłącznie na płatkach owsianych nijak ma się do zdrowego, bezpiecznego i zbilansowanego odżywiania.

Dieta owsiankowa to rozwiązanie, które ze względu na swoją niską kaloryczność – jest skuteczne i może pomóc w redukcji zbędnych kilogramów, aczkolwiek ma mnóstwo wad. Dieta tego typu jest niepełnowartościowa, co niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych i defektów urody.

Decydując się na skorzystanie z diety owsianej – czy to krótko, czy długoterminowej, musimy mieć świadomość, że narażamy swój organizm na niedobory. Dlatego też, niezbędna jest stała kontrola kondycji organizmu.

Ze względu na szereg niebezpieczeństw wynikających ze stosowania diety owsianej, z diety tego typu nie powinny korzystać: osoby mające jakiekolwiek problemy zdrowotne, dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące.

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

2 komentarze

 1. Lubię owsiankę i faktycznie czasami stosuję jednodniową dietę owsiankową, ale tylko w celu regulacji trawienia, metabolizmu i oczyszczenia.
  Ale chyba nie lubię jej aż tak bardzo by próbować bardziej długotrwałych jej odmian. Po pierwsze zbrzydłaby mi po drugim dniu, a po drugie nie wydaje się to zdrowym rozwiązaniem. Moim zdaniem w diecie musi się znaleźć wszystkiego po trochu w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ciężko mi uwierzyć, że ktoś stosuje takie diety.

 2. Stosowałam tygodniową dietę owsiankową. Nie było to najłatwiejsze zadanie, ale byłam bardzo zawzięta – i jeszcze wtedy przepadałam za jedzeniem owsianki. Niestety nie odbiło się to dobrze na moim samopoczuciu i zdrowiu. Na koniec tego feralnego tygodnia bardzo osłabłam, miałam zawroty głowy itp. Ale faktem jest, że straciłam trochę kilogramów – tylko jakim kosztem. Poza tym kilogramy szybko wróciły.
  Za owsianką już nie przepadam tak jak kiedyś.

Napisz komentarz