Dieta oczyszczająca (detoks organizmu) to rozwiązanie, które ma gwarantować sprawne, zdrowe i w pełni bezpieczne pozbycie się toksyn z organizmu. Czy faktycznie jest to efektywna i sprawdzona metoda na detoksykację?

Najpierw wydaje Ci się, że to może zmęczenie wiosenne. Po kilku tygodniach zaczynasz się już niepokoić – wiosna dawno za nami, a Ty każdego ranka wstajesz tak zmęczony, jakbyś nie spał tygodniami. I wtedy z pomocą przychodzi niezawodny Google – lista diet oczyszczających, które Ci oferuje, budzi nadzieję, że wśród nich znajdzie się ta najlepsza, która przywróci Ci chęć do życia. Zanim ją rozpoczniesz, przeczytaj poniższy artykuł – zapewni Ci on szansę na detoks, który faktycznie coś zmieni.

Co to jest dieta oczyszczająca?

Podstawowe założenie większości popularnych diet oczyszczających płynie bezpośrednio z obawy przed wpływem, jaki na nasze organizmy wywierają rozmaite czynniki środowiskowe. Nie można zaprzeczyć przy tym, że nie są to obawy pozbawione podstaw.

Postępujące lawinowo zanieczyszczenie wody, powietrza i gleb, na których uprawiane są warzywa i zboża co roku przyczyniają się do wzrostu liczby zgonów związanych z tak zwanymi chorobami cywilizacyjnymi.

Dodajmy do tego niewłaściwe nawyki żywieniowe i napędzaną marketingiem machinę przemysłu produkcji żywności, a otrzymamy obraz zdecydowanie niepokojący. Nie można się wobec tego dziwić, że coraz więcej osób ma wrażenie utraty kontroli nad własnym dobrostanem psychofizycznym. Ale czy najlepszą metodą na jej odzyskanie będzie sięgnięcie po pierwszą z brzegu książkę z napisem „Magiczna dieta detoksykująca”? W żadnym wypadku – warto jednak poszukać metody, która faktycznie zadziała.

Milion sposobów na detoks organizmu – zaufaj nauce, nie reklamie!

oczyszczanie organizmu (2)

Usuwanie toksyn z organizmu za pomocą picia ogromnej ilości wody, soków czy rozcieńczonego syropu klonowego? Tak, to działa! Twoje nerki zwiększają diurezę, a Ty czujesz się lżej, bo praktycznie nic nie jesz.

Tymczasem Twój organizm zapamiętuje sobie dobrze, by po skończonej diecie znacznie przyspieszyć odkładanie tłuszczu – w końcu nie wiadomo, kiedy znowu wpadniesz na taki pomysł. Kilkudniowa głodówka, podczas której masz zawroty głowy i uderzenia gorąca? To nie osławione „efekty wydalania toksyn” – to znak, że poważnie zaburzyłeś gospodarkę elektrolitową i hormonalną organizmu.

Zdrowy organizm – oczyszczanie z toksyn bez wysiłku

Jeśli chcesz się przekonać, czy popularne diety detox mogą pomóc Ci osiągnąć spektakularne rezultaty, musisz przede wszystkim sięgnąć po wiedzę z zakresu ewolucji człowieka. Pamiętaj, że toksynami nazywane dziś są głównie metale ciężkie i powstałe w XX wieku substancje wydostające się z tworzyw sztucznych, ale nie jest to medyczna definicja tego słowa.

Toksyny w sensie medycznym to także substancje chemiczne pochodzenia naturalnego oraz wirusy i bakterie, które od początku ludzkości atakują nasze organizmy.

Byśmy mogli się przed nimi bronić, ewolucja wyposażyła nas we wbudowane systemy detoksyfikujące – skórę, płuca, nerki, wątrobę, jelita i układ limfatyczny. Śmiało można powiedzieć, że detoksykacja organizmu to proces, który będzie w nim zachodził z powodzeniem bez żadnej inicjatywy z Twojej strony.

Jego skuteczność nie zostanie zaburzona tak długo, jak długo funkcjonowanie Twojego ciała nie ulegnie zaburzeniu. Ten wniosek może Cię poprowadzić w stronę pierwszego istotnego filaru opartej na wiedzy naukowej. Jest nim umiejętne wspomaganie działania organów i układów ciała, by mogły Ci służyć bez żadnych przeszkód.

Modne diety oczyszczające – wybieraj z głową

Być może znajoma poleciła Ci dietę-cud, po tygodniu której jej cera stała się promienna, włosy błyszczące, a biodrom ubyło 2 kilogramy. Może Twój dobry kolega z pracy przez ostatnie miesiące ledwo zwlekał się z łóżka, a teraz – po ukończeniu diety oczyszczającej jelita – przygotowuje się do startu w pierwszym maratonie. Wiesz, co to znaczy? To znaczy, że warto im pogratulować sukcesów zdrowotnych czy osobistych, ale ich działania nie powinny mieć najmniejszego wpływu na Twoje wybory.

Prawdziwa dieta detox to zadanie na całe życie.

zdrowy organizm

Do tej pory nie udało się w żaden sposób udowodnić, że którakolwiek z promowanych przez celebrytów kuracji oczyszczających prowadzi do skutków, które obiecuje. Udało się natomiast wykazać na zbyt wielu przykładów, jak wiele negatywnych konsekwencji dla Twojego ciała może mieć dieta radykalnie ograniczają dostawy substancji odżywczych. Czy to oznacza, że nie masz najmniejszych szans, by sobie pomóc? Czy jesteśmy skazani na pogodzenie się ze złym samopoczuciem, jeśli nie możemy znaleźć jego źródła? Zdecydowanie nie!

W tym miejscu proponujemy, byś zrobił właśnie to, co do tej pory odradzaliśmy – rozpocznij dietę detoks, ale taką, która przynosi korzyści. By to osiągnąć, będziesz musiał zadziałać dwutorowo. Po pierwsze – ograniczyć stały dopływ toksyn do Twojego organizmu, przynajmniej w takim zakresie, w jakim masz na to wpływ.

Po drugie – zmienić swój sposób odżywiania na taki, który będzie wspomagał naturalnie zachodzące w Twoim ciele procesy w radzeniu sobie z toksynami, które nigdy nie znikną zupełnie. Pamiętaj, że choć nie masz możliwości, by w pełni kontrolować skład chemiczny środowiska, w którym żyjesz, prawdopodobnie i tak możesz zrobić dla siebie o wiele więcej, niż Ci się wydaje.

Ograniczenie toksyn – od czego zacząć?

toksyny w organizmie

Niektórych czytelników być może przekonają wspomniane wyżej argumenty, oparte na zdrowym rozsądku i wnioskach płynących z aktualnych naukowych. Inni natomiast słusznie zapytają, z jakiego powodu poczuli się lepiej po skończeniu kuracji detoksykującej i czy to samo mogli osiągnąć bez jej udziału? To bardzo dobre pytanie – doskonale ilustruje bowiem znaczenie odżywiania dla ogólnego samopoczucia.

Sekretem fenomenalnego działania, jakiego można doświadczyć po skończeniu jednej z diet oczyszczających jest najczęściej nic innego, jak rezultat usunięcia z diety na jakiś czas wszelkich niezdrowym substancji. Czy większość dni zaczynasz od słodkiej bułki, batona i kubka kawy, Twój obiad to hot-dog na stacji benzynowej, a wieczorne zmęczenie zwalczasz pizzą z salami i podwójnym serem?

W takim razie dieta odtruwająca prawie na pewno sprawi, że zyskasz nieco lepszego samopoczucia, przynajmniej na chwilę. Problem polega na tym, że nie będzie to zasługa tajemniczych właściwości wybranej diety, a rezultat tego, że przez kilka dni przestaniesz serwować swojemu organizmowi pełen kalorii koktajl, w którym próżno szukać składników odżywczych.

Jeżeli faktycznie zależy Ci na detoksykacji, musisz wiedzieć, że komórki naszego ciała powstają, ulegają zużyciu i wymianie na nowe w wieloetapowym, trwającym lata procesie. Jak bardzo prawdopodobnie brzmi ich całkowita odnowa w jedyne dwa tygodnie? Oczywiście, nie znaczy to wcale, że nie możesz zrobić niczego.

Jak najbardziej możesz! Możesz wyeliminować z diety przetworzone, wysokokaloryczne produkty, a napoje gazowane zastąpić czystą wodą. Możesz zrezygnować z palenia papierosów i wymagać od palących znajomych, by nie robili tego przy Tobie. Jeżeli jesteś mieszkańcem dużego miasta, możesz korzystać z maski przeciwpyłowej, by zmniejszyć wdychanie szkodliwego smogu.

Ułóż jadłospis, który broni przed toksynami

co jeść w czasie detoxu

W zdrowej diecie najistotniejszym aspektem będzie dostarczenie sobie odpowiednich proporcji wszystkich potrzebnych makroelementów i mikroelementów, a także liczby kalorii, która odpowiada indywidualnym potrzebom. Jadłospis, który pomoże Twojemu ciału efektywnie zwalczać spotykane na każdym kroku zagrożenia, będzie zawierał zbilansowaną ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, pochodzących z maksymalnie wolnych od zanieczyszczeń źródeł. Nie do przecenienia jest przy tym codzienne spożycie sporych porcji warzyw.

Autorytety takie, jak dr Joel Fuhrman, światowej sławy kardiolog i dietetyk, uważają, że zawarte w warzywach i owocach fitoskładniki to najlepsza broń przeciwko toksynom środowiskowym, jaka istnieje. Fitoskładniki mobilizują i intensyfikują zachodzące w organizmie procesy usuwania odpadów, wywierając przy tym korzystny wpływ na DNA komórek.

Co więcej, dzięki warzywom w Twoich jelitach znajdzie się także niezbędna ilość błonnika, która usprawni pasaż jelit. Dzięki sprawnemu przechodzeniu treści pokarmowej przez jelita zostanie znacznie ograniczony czas, w jakim przeznaczone do usunięcia z ciała odpady stykają się z kosmkami jelitowymi.

Jakie zmiany spowodują, że odzyskasz energię?

Ale co zrobić w sytuacji, gdy masz wrażenie, że Twoje ciało nie działa tak, jak powinno? Pierwszym krokiem, który warto wykonać niezależnie od tego, czy zdecydujesz się później na realizację modnej diety, powinno być na pewno wykonanie potrzebnych badań lekarskich.

Być może sam ten pomysł przyprawia Cię o panikę. To zupełnie zrozumiałe, biorąc pod uwagę, jak wielu przedstawicieli profesji medycznej robi wszystko, byśmy unikali lekarzy przez całe życie. Na całe szczęście istnieją jeszcze specjaliści, którzy nie zbagatelizują Twoich problemów. Zacznij od wyszukania przyjmujących w Twojej okolicy internistów i dietetyków, a potem sprawdź, na jakie opinie w Sieci sobie zapracowali – to pomoże uniknąć Ci rozczarowań.

Jeżeli udało Ci się wykluczyć potencjalne poważniejsze przyczyny stanu zmęczenia, pomyśl jeszcze o jednym. Większość osób, których codzienna praca odbywa się w trybie siedzącym, bez znacznego wysiłku fizycznego, prędzej cy później zaczyna odczuwać zmęczenie i wyczerpanie. Od dłuższego czasu wiemy już, że aktywność fizyczna wspomaga funkcjonowanie wszystkich układów ciała i zmniejsza ryzyko występowania wielu poważnych dolegliwości.

Przyczynia się ona jednak także do regularnego wyrzutu neuroprzekaźników, których zwiększoną produkcję odczuwamy jako energetyzujące, dodające sił doznania. Postaraj się więc, by w Twoim planie dnia znalazło się miejsce dla krótkich, intensywnych ćwiczeń lub znajdź ten karnet na siłownię i zainwestuj trochę czasu w prozdrowotny wysiłek aerobowy. Nie ma wątpliwości – ta inwestycja się zwróci!

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz