Soda oczyszczona na odchudzanie – czy jest to skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna metoda? To pytanie zadaje sobie wiele osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Ten niezwykle cenny produkt może być zastosowany w różnoraki sposób. Jak się okazuje, sprawdza się nie tylko podczas pieczenia, czyszczenia, prania i wybielania, ale także jako element diety na redukcję masy ciała.

Soda oczyszczona – wodorowęglan sodu

Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodu lub kwaśny węglan sodu. Rozpuszczona w wodzie posiada odczyn lekko alkaliczny, w reakcjach chemicznych również działa jak słaba zasada. Związek wykorzystywany jest w przemyśle, medycynie, a także gospodarstwach domowych.

Sodę oczyszczoną znajdziemy w proszku do pieczenia oraz produktach musujących (sproszkowane napoje oraz pastylki). Wodorowęglan sodu dodawany bywa także do artykułów spożywczych w celu regulacji pH.

Na szczególną uwagę zasługuje medyczne wykorzystanie sody oczyszczonej, przede wszystkim w przypadku udzielania pierwszej pomocy. Wodorowęglan przydać się może na przykład, gdy mamy do czynienia z hiperglikemią, zatruciem niektórymi lekami na depresję, a także zatruciem metanolem i wynikającej z niego kwasicy metabolicznej.

Soda oczyszczona jest także składnikiem alkalicznym gaśnic, środków zmiękczających wodę, a także pochłaniaczy wilgoci i zapachów.

Właściwości sody oczyszczone. Na co pomaga?

właściwości sody oczyszczonej

Soda oczyszczona posiada szerokie zastosowanie z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości. Poza, wspomnianą powyżej rolą zmieniania pH, wodorowęglan sodu wykazuje aktywne działanie zarówno na organizmy żywe, jak i zanieczyszczenia co może prowadzić do utraty wagi.

Wybielające właściwości sody oczyszczonej

Soda znana jest ze swojej zdolności do usuwania rozmaitych zabrudzeń. Stosowana do prania pozwala uzyskać śnieżną biel, a także odświeżyć i zdezynfekować tkaniny.

Tę samą właściwość wykorzystuje się także w pastach do zębów.[1] Regularne stosowanie preparatów zawierających sodę oczyszczoną pomaga pozbyć się nalotu i rozjaśnić szkliwo. Należy jednak zachować dużą ostrożność w użytkowaniu tego typu preparatów. Wodorowęglan sodu posiada silne właściwości ścierne, co może uszkadzać delikatną powierzchnię zębów.

Wybielające właściwości sody oczyszczonej wykorzystywane są także w środkach przeznaczonych do czyszczenia rozmaitych powierzchni. Wodorowęglan sodu pomoże usunąć uciążliwe ślady przypaleń z garnków, a także piekarnika.

Właściwości bakteriobójcze sody oczyszczonej

Soda oczyszczona wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, dlatego często stosuje się ją jako środek dezynfekujący – czy to pranie, czy rozmaite powierzchnie.

Co więcej, może być dzięki temu stosowana do przepłukiwania jamy ustnej i gardła. Ma to szczególne znaczenie na przykład w trakcie infekcji bakteryjnych. Wystarczy rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej w szklance wody, można dodać również tę samą ilość soli kuchennej. Taką miksturą płuczemy gardło i jamę ustną 3-4 razy dziennie.

Soda oczyszczona stosowana jest także jako środek dezynfekujący na rany i ukąszenia owadów. Taki okład zapobiega rozwojowi stanu zapalnego i łagodzi świąd i ból. Podobnie w przypadku aft występujących w śluzówce jamy ustnej, wystarczy przemyć zmienione miejsce roztworem wodorowęglanu sodu, by po kilku dniach zaobserwować zauważalną ulgę.

Oczyszczające właściwości sody

Wodorowęglan sodu pomaga usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii, a także toksyny. Mechanizm tego zjawiska polega na pobudzaniu organizmu do pozbywania się nadmiaru wody.

Wiele osób boryka się co dnia z opuchlizną, która występuje na całym ciele. Szczególnie wyraźnie nadmiar wody widoczny jest na łydkach, palcach u dłoni czy pod oczami – miejsca te nabrzmiewają, wyraźnie zmieniając wygląd.Zjawisko to łączy się także z powstawaniem cellulitu wodnego. Są to nierówności pojawiające się pod skórą między innymi w wyniku nagromadzenia się w tkance wody.

Aby skutecznie oczyścić organizm należy przyjmować rozpuszczoną w wodzie sodę oczyszczoną przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

Właściwości neutralizujące sody oczyszczonej

Tak, jak wspomnieliśmy, soda oczyszczona zachowuje się w reakcjach niczym zasada. Co to oznacza w praktyce? Otóż związek ma zdolność do neutralizowania kwaśnego odczynu rozmaitych substancji.

Zjawisko to wykorzystywane jest w medycynie w opisanych powyżej przypadkach, ale także na przykład do neutralizowania nadmiernie aktywnego soku żołądkowego. Tutaj należy jednak zachować rozwagę. Stosowanie sody oczyszczonej bądź środków zawierających ją w składzie prowadzi do chwilowego złagodzenia objawów nadkwasoty i zgagi, ale nie leczy przyczyn tych zjawisk.

Soda oczyszczona potrafi także zneutralizować kwaśny odczyn ludzkiego moczu. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku podrażnień skórnych powstałych u niemowląt czy osób dorosłych, stosujących pieluchy. Przemycie zmienionych miejsc roztworem wodorowęglanu sodu przynosi ulgę i zmniejsza zagrożenie pojawienia się stanu zapalnego.

Soda oczyszczona na odchudzanie

Jak widać, wodorowęglan sodu to niezwykle przydatny związek, który ułatwia nam życie na wielu polach. Czy jednak soda oczyszczona na odchudzanie jest równie skuteczna, jak np. podczas wybielania prania?

Soda oczyszczona pomaga kontrolować nasz apetyt, obniżając chęć do podjadania, szczególnie słodyczy. Niepohamowana ochota na cukier jest przyczyną wielu niepowodzeń w walce z nadmierną tkanką tłuszczową. Co więcej, próby odstawienia węglowodanów prostych często kończą się spadkiem energii, osłabieniem i brakiem siły do ćwiczeń fizycznych. Stosowanie rozcieńczonej sody oczyszczonej pomaga zahamować łaknienie i zmniejsza negatywne odczucia spowodowane rezygnacją z cukru.

Co więcej, soda oczyszczona korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy, łagodząc niestrawność i zgagę. Regularne picie roztworu węglowodanu sodu wspiera proces rozkładania składników pokarmowych, co zmniejsza zagrożenie odkładania się tkanki tłuszczowej.

Soda oczyszczona działa na odchudzanie również dzięki zdolności do oczyszczania organizmu. Usprawnia to metabolizm i spalanie nadmiaru tłuszczu nagromadzonego w okolicy brzucha, ud, pośladków czy ramion.

Jak stosować sodę oczyszczoną na odchudzanie?

soda oczyszczona z cytryną na odchudzanie

Najlepiej pić roztwór przygotowany na bazie sody oczyszczonej na pusty żołądek. Zwykle przyjmuje się ją około pół godziny przed pierwszym posiłkiem.

Bardzo ważne jest, by nie pić sody oczyszczonej po jedzeniu. Zneutralizuje sok żołądkowy i uniemożliwi skuteczne trawienie, przysparzając nam bólu i poważnego dyskomfortu w nadbrzuszu.

Sodę oczyszczoną wystarczy rozpuścić w wodzie, ale możliwe są także inne kombinacje. Z uwagi na niezbyt atrakcyjny smak mieszanki wody z wodorowęglanem sodu oraz dość intensywnym działaniem alkalicznym, stosuje się rozmaite połączenia, głównie z produktami o odczynie kwaśnym.

Tab. 1 Stosowanie sody oczyszczonej na odchudzanie

MieszankaSkładniki
Soda oczyszczona z wodą1 łyżeczka sody oczyszczonej

125 ml wody mineralnej

Soda oczyszczona z cytryną1 łyżeczka sody oczyszczonej

125 ml wody mineralnej (pół szklanki)

125 ml soku z cytryny (pół szklanki)

Soda oczyszczona z octem jabłkowym1 łyżeczka sody oczyszczonej

500 ml wody mineralnej (2 szklanki)

60 ml octu jabłkowego (ćwierć szklanki)

Soda oczyszczona z grejpfrutem125 ml wody mineralnej (pół szklanki)

125 ml soku z grejpfruta (pół szklanki)

1 łyżeczka sody oczyszczonej

Efekty stosowania sody oczyszczonej na odchudzanie

redukcja wagi - efekty stosowania sody oczyszczonej

Wiele osób zastanawia się, czy picie sody oczyszczonej na odchudzanie przyniesie im spektakularne efekty.

Cóż, należy spojrzeć prawdzie w oczy. Skuteczne gubienie zbędnych kilogramów wymaga przede wszystkim jednego – ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Bez tego, nawet najskuteczniejszy środek nie będzie w stanie nic zdziałać.

Warunkiem utraty tkanki tłuszczowej jest przyjmowanie mniejszej ilości energii, niż nasz organizm jest w stanie spalić. W sytuacji, gdy podaż kalorii przekracza zużycie nie ma wyjścia – odłożą się w postaci boczków i innych fałdek.

Soda oczyszczona na odchudzanie może działać jedynie wspomagającą. Jest to także środek doraźny – nie wolno go stosować dłużej, niż 2 tygodnie. Co więcej, istnieje szereg przeciwwskazań, o których opowiemy w dalszej części artykułu.

Soda oczyszczona może wspierać metabolizm, pomóc w oczyszczeniu i regulacji pH, nie spowoduje jednak, że nadprogramowe kilogramy znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Skutki uboczne stosowania sody oczyszczonej

Jak wynika z powyższego opisu, soda oczyszczona jest substancją aktywną. W przypadku każdego związku, który wykazuje jakikolwiek wpływ na ludzki organizm, możemy spotkać się z wystąpieniem efektów niepożądanych.

Skutki uboczne pojawią się głównie wtedy, gdy nie będziemy stosować wodorowęglanu zgodnie z zaleceniami. Przyjmowanie sody na pełny żołądek może skończyć się poważnymi „sensacjami” ze strony układu pokarmowego.

Picie którejkolwiek z wymienionych powyżej mieszanek nazbyt często lub przez ponad 2 tygodnie także skończyć się może bólem brzucha oraz zaburzeniami procesów trawiennych. To jednak nie wszystko.

Osoby, które wykazują nadwrażliwość na sodę oczyszczoną bądź używają jej w sposób nieprawidłowy mogą zaobserwować u siebie szereg innych efektów niepożądanych.

Tab. 2 Efekty uboczne stosowania sody oczyszczonej

ObszarEfekt uboczny
Układ pokarmowy
 • bóle i skurcze brzucha
 • wrzody żołądka
 • nudności, a nawet wymioty
 • biegunka
 • problemy z wątrobą
Samopoczucie
 • uczucie ciągłego pragnienia
Układ moczowy
 • kłopoty z nerkami
Układ nerwowy
 • bóle głowy

Co zrobić, gdy wystąpią u nas jakiekolwiek skutki uboczne stosowania sody oczyszczonej? Przede wszystkim natychmiast przerwać jej stosowanie! W sytuacji, gdy negatywne efekty nie ustępują po 24 godzinach, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, by nie ukrywać przed nim tego, czego i w jaki sposób używałeś. Jedynie posiadając pełną wiedzę na ten temat, specjalista będzie ci w stanie pomóc.

Przeciwwskazania do stosowania sody oczyszczonej

stop

Jak widać, soda oczyszczona na odchudzanie jest metodą nie dla każdego i nie w każdej sytuacji. To bardzo silnie działająca substancja, dlatego niektóre osoby powinny w ogóle zrezygnować z jej stosowania.

Dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące – to grupa, która najczęściej pojawia się na liście osób niemogących stosować rozmaitych środków. Nie inaczej jest w przypadku sody oczyszczonej.

Także ludzie cierpiący na schorzenia układu pokarmowego powinni zachować ostrożność wybierając kurację sodą oczyszczoną. Często sięgają po nią osoby zmagające się ze zgagą i nadkwaśnością, ale należy pamiętać, że nadmierna neutralizacja soków żołądkowych może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Cierpisz na choroby nerek i wątroby? Zapomnij o sodzie oczyszczonej na odchudzanie. To nie jest sposób dla ciebie.

Pamiętaj także o tym, by uważnie zapoznać się z ulotką wszelkich przyjmowanych przez ciebie leków. Wodorowęglan sodu może zobojętniać działanie niektórych z nich lub w inny sposób zmieniać ich wpływ na twoje ciało. Najbezpieczniej będzie skonsultować stosowanie sody oczyszczonej ze specjalistą.

Jak widać, soda oczyszczona posiada szereg korzystnych właściwości, dzięki którym służy nam nie tylko w kuchni i łazience, ale i apteczce. Jak w przypadku każdej substancji aktywnej, jej stosowanie powinno być jednak prowadzone z ostrożnością. Soda oczyszczona na odchudzanie to jedynie wspomagacz – próżno oczekiwać, że wykona za ciebie całą pracę. Zrzucenie zbędnych kilogramów wymaga przede wszystkim zmiany nawyków i spalania większej ilości kalorii, niż się przyjmuje.


Źródła:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29056187/
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorow%C4%99glan_sodu
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29056183/
Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz