Bulletproof coffee – brzmi intrygująco. Aromat porannej kawy sprawia, że na twarzach wielu osób pojawia się uśmiech – jest ona uwielbiana przez miliony Polaków i gości praktycznie w każdym domu. Cenimy ją nie tylko za smak, ale i właściwości pobudzające. A gdyby tak nieco udoskonalić „małą czarną” i sprawić, by dawała jeszcze więcej energii?

Jak się okazuje, takie rozwiązanie istnieje i możesz skorzystać z niego w swoim domu – bez konieczności zdobywania specjalnych umiejętności. Wystarczy do swojego ulubionego napoju dodać odpowiednie tłuszcze nasycone – powstanie wtedy bulletproof coffee, czyli kuloodporna kawa. Idealna zarówno po przebudzeniu, jak i przed czy po treningu.

Sprawdźmy, jak przygotować tę magiczną miksturę. Czy rzeczywiście warto to zrobić i jak wpłynie na twój organizm?

Bulletproof coffee – co to jest?

Kuloodporna kawa powstała zupełnie przypadkowo, a więc podobnie jak wiele najbardziej przydatnych w życiu człowieka wynalazków. Odpowiedzialny za jej stworzenie jest Dave Asprey – amerykański przedsiębiorca, który wiele lat temu udał się na wędrówkę po tybetańskich górach. Himalaje okazały się niezwykle wymagające, a po wyczerpującej wspinaczce na 5500 m n.p.m. Amerykaninowi całkiem zabrakło sił. Nie pomagały również ekstremalnie niska temperatura i złe warunki pogodowe, dlatego wydawało się, że to kres jego możliwości.

Sytuacja całkowicie zmieniła się, gdy Asprey został poczęstowany specjalną miksturą stworzoną przez towarzyszących mu Tybetańczyków. Była to herbata z masłem powstałym z mleka jaków. Brzmi mało apetycznie? Być może, jednak napar momentalnie przywrócił wędrowcy energię i pozwolił przetrwać w trudnych warunkach.

No dobrze, ale czym tak naprawdę jest bulletproof coffee? Kiedy Asprey wrócił do domu, postanowił przeprowadzić eksperymenty na tym niezwykłym napoju. Wykorzystując odpowiednie technologie i specjalistyczną wiedzę, po wielu latach stworzył własną wersję cudownego napoju, w którym zamiast herbaty znalazła się kawa, masło z mleka jaka zostało zastąpione tym krowim, a kompozycję uzupełnił korzystny dla ludzkiego organizmu olej MCT. Efekt?

Kuloodporna kawa, która błyskawicznie przywraca energię i nie działa chwilowo, ale dostarcza sił na dłuższy czas. Co więcej, ożywia nie tylko ciało, ale i umysł, dlatego też w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem sportowców, którzy piją ten specjalny napój przed treningiem.

Jak działa kuloodporna kawa?

Jak działa kuloodporna kawa

Coraz większa popularność kuloodpornej kawy (i to nie tylko wśród sportowców!) nie jest dziełem przypadku. To napój, który daje bardzo wiele korzyści:

 • pobudza i dodaje energii – nie tylko krótkotrwale, jak zwykła kawa, ale na wiele godzin, dlatego zaleca się jego picie rano albo przed treningiem;
 • zaspokaja głód i daje długotrwałe uczucie sytości, dlatego wiele osób na całym świecie zastępuje nim śniadanie;
 • wspomaga koncentrację i pracę mózgu, dzięki czemu cieszy się zainteresowaniem studentów;
 • przyczynia się do redukcji masy ciała – ten temat rozwiniemy w dalszej części artykułu.

Istotą skuteczności kuloodpornej kawy jest oczywiście odpowiedni skład i prawidłowe przyrządzenie – sprawdźmy zatem jak to zrobić!

Bulletproof coffee – przepis na kawę kuloodporną

Jak przygotować bulletproof coffee? Wbrew pozorom jest to banalnie proste i możliwe w każdych warunkach – w domu, podczas wakacji czy przed treningiem. Wystarczy mieć pod ręką kilka składników i blender.

Składniki:

 • kubek zaparzonej, świeżo zmielonej kawy (najlepiej z 2-2,5 łyżeczki)
 • 1-2 łyżeczki masła
 • 1-2 łyżeczki oleju MCT

Przygotowanie:

Zaparz kubek ulubionej kawy, następnie dodaj 1 lub 2 łyżeczki prawdziwego masła i łyżeczkę oleju MCT. Mieszaj całość przez około pół minuty, a następnie zblenduj. Napój jest od razu gotowy do spożycia.

Przygotowanie kawy kuloodpornej nie powinno sprawić nikomu problemów, jednak musisz pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednią jakość składników – tylko wtedy bulletproof coffee uwolni cały swój potencjał i da ci należytą dawkę energii.

Tak przygotowany napój ma około 400-450 kalorii, 50 gram tłuszczu i nie zawiera węglowodanów.

Opcjonalnie można skorzystać z kawy kuloodpornej instant, tj. Cappuccino MCT.

Skład kawy kuloodpornej i wartości odżywcze

Aby dowiedzieć się, w czym tkwi tajemnica tej mikstury, warto przeanalizować skład – choć nie jest on długi i skomplikowany, w takiej kombinacji może zdziałać prawdziwe cuda.

Świeżo zmielona kawa

Świeżo zmielona kawa

Twoja ulubiona, której kosztujesz każdego ranka. Chyba, że jest ona niskiej jakości – wtedy warto poszukać lepszej gatunkowo. Zadbaj o to, aby w skład bulletproof coffee wchodziła wyłącznie kawa mielona z odpowiednich ziaren, tworzonych najlepszymi metodami (np. ciśnieniowymi) – będziesz mieć wtedy pewność, że posiada ona wszelkie niezbędne walory oraz odpowiednią zawartość kofeiny. No i oczywiście wspaniały smak!

Kawa jest oczywiście podstawą napoju, ponieważ zawiera tak istotną dla wielu osób kofeinę, która ma wpływ na korę mózgową, a znana jest przede wszystkim z pobudzania organizmu. Oddziałuje również na ośrodkowy układ nerwowy, w związku z czym podnosi koncentrację, refleks, poprawia nastrój i ma pozytywny wpływ na pamięć. Dlatego też jest stosowana niemal przez wszystkich – osoby dorosłe po przebudzeniu i w pracy, uczniów czy sportowców.

To jednak nie wszystko – kofeina, której źródłem jest wysokiej jakości kawa, ma też bardzo korzystny wpływ na zdrowie:

 • pomaga zwalczyć ból i napięcie, dlatego jest częstym składnikiem różnego rodzaju leków przeciwbólowych;
 • łagodzi objawy alergii, ponieważ obniża poziom histaminy w organizmie;
 • skutecznie wspiera proces leczenia astmy oskrzelowej;
 • zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i nowotwory (choć nie zostało to do końca potwierdzone przez naukowców).

Jak się okazuje, kawa wypijana regularnie i w umiarkowanych ilościach nie ma negatywnego wpływu na działanie układu sercowo-naczyniowego – nie musisz więc obawiać się, że zawarta w niej kofeina będzie przyczyną niewydolności serca czy innych problemów2.

Jednak za niezwykłe właściwości bulletproof coffee odpowiedzialne są dwa dodatkowe składniki – to one przenoszą skuteczność kawy na zupełnie nowy poziom.

Olej MCT

Olej MCT

Nie ulega wątpliwości, że tłuszcze stanowią bardzo istotny element codziennej diety, a te zdrowe – np. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – polecane są przez specjalistów. To między innymi one są źródłem twojej energii, a do ich ważnych właściwości zaliczamy np. pozytywny wpływ na budowę błon komórkowych, regulowanie pracy żołądka czy zwiększanie przyswajalności witamin.

Podstawowy podział tłuszczów to ten na nasycone i nienasycone, a także na krótko-, średnio- i długołańcuchowe. Olej MCT zalicza się do średniołańcuchowych. co oznacza, że zawiera od 8 do 10 atomów węgla.

Czym się wyróżnia olej MCT? Przede wszystkim szybkością trawienia – wchłania się bezpośrednio z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych wątroby, a do całego procesu nie wymaga dodatkowych enzymów, takich jak żółć czy lipaza. Co więcej, zwalnia perystaltykę jelit, dzięki czemu ma bardzo duży wpływ na zwiększenie wchłaniania składników odżywczych.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że olej MCT daje uczucie sytości i to przez dłuższy czas, dzięki czemu ogranicza ryzyko podjadania, co jest korzystne dla osób będących na diecie. To jednak nie wszystko! Zwiększa on również spoczynkowy wydatek energetyczny i dodaje sił, co w połączeniu z kofeiną będzie miało doskonały wpływ na twoją zdolność do realizacji treningu.

Głównymi źródłami tłuszczów MCT są nabiał, olej kokosowy oraz palmowy. Według specjalistów nie tylko dodają energii, ale również mają wiele właściwości prozdrowotnych:

 • mogą przyspieszać leczenie chorób mających związek z zaburzeniami wchłaniania, takich jak celiakia, a także pomagać w eliminowaniu biegunek;
 • biorą udział w procesach regeneracyjnych wątroby i przyspieszają jej leczenie;
 • pomagają osobom cierpiącym na niedożywienie na przykład w wyniku rozmaitych chorób.
UWAGA! Choć olej MCT będzie dla ciebie niezwykle wartościowym składnikiem diety, warto stosować go w odpowiednich, umiarkowanych ilościach. W nadmiarze może podnosić poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, co z kolei będzie miało niekorzystny wpływ na organizm i zwiększy ryzyko chorób układu krążenia!

Masło

Masło

No i na koniec masło – to, którego używasz do smarowania chleba, smażenia czy jako niezbędny składnik wypieków. I choć smaczne, stanowi obiekt wielu debat oraz kontrowersji – różne badania z jednej strony wskazują na jego szkodliwość, a z drugiej mówią o jego naturalności i braku negatywnego wpływu na organizm człowieka.

Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku – my będziemy trzymać się teorii, według której spożycie niewielkiej ilości masła, np. 14 gram, nie doprowadzi do problemów natury kardiologicznej. Co więcej, rezygnacja z tego rodzaju tłuszczów i zastąpienie ich bardziej szkodliwymi węglowodanami, mogłaby mieć o wiele bardziej negatywny skutek.

Masło jest źródłem witamin, takich jak A, E, D, czy K2, a także kwasu linolowego (CLA), stanowiąc doskonałe uzupełnienie bulletproof coffee.

Pamiętaj! Aby przygotować prawdziwą, w pełni skuteczną kawę kuloodporną, powinieneś korzystać z prawdziwego masła. Co to oznacza? Musi ono składać się w co najmniej 80% z tłuszczu mlecznego i nie zawierać ani grama tego roślinnego.

Co daje takie połączenie?

Wiele korzyści – przede wszystkim dla osób, które na co dzień potrzebują dużo sił i pozytywnego nastawienia. Dzięki kawie kuloodpornej zyskasz mnóstwo energii, która będzie utrzymywać się przez bardzo długi czas – odpowiedzialna za to jest zarówno kofeina zawarta w napoju, jak również olej MCT. Szczególną rolę odgrywają tutaj kwasy tłuszczowe, które powodują, że po spożyciu kawy nie występuje charakterystyczny dla spożywania węglowodanów prostych szybki spadek energii. Nie musisz też obawiać się senności czy obniżenia nastroju po tym, jak mikstura przestanie działać – dlatego też jest tak chętnie wybierana przez sportowców i osoby dbające o linię.

Co więcej, bulletproof coffee zapewnia długotrwałe uczucie sytości – dzięki olejowi MCT nie będziesz odczuwać głodu nawet 3 godziny po spożyciu kawy! Nie musisz też obawiać się negatywnych reakcji układu pokarmowego, bo tłuszcze MCT umożliwiają skuteczniejsze leczenie schorzeń z nim związanych.

Wszystko to sprawia, że kawa kuloodporna jest tak bardzo popularna – a do tego wszystkiego dochodzą jeszcze korzyści dla osób odchudzających się!

Kawa kuloodporna – czy wspomaga odchudzanie?

Kawa kuloodporna - czy wspomaga odchudzanie

Tak i wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim – wspominanego wcześniej uczucia sytości, jakie powoduje kawa kuloodporna. Dzięki niej nie będziesz podjadać i tracić energii nawet pomimo bardzo aktywnego dnia. A jak wiemy, drobne przekąski między posiłkami mają zgubny wpływ na sylwetkę.

To jednak nie wszystko. Dzięki zawartości oleju MCT wchłanianie tłuszczów po spożyciu bulletproof coffee jest błyskawiczne – nie odkładają się one, ale są zamieniane przez twój organizm na energię, dzięki czemu nie dochodzi do przyrostu tkanki tłuszczowej.

Długotrwałe spożywanie oleju MCT może doprowadzić również do spadku wagi – w przeciwieństwie do tłuszczów LCT.

Warto dodać, że dzięki zwiększonej energii, jaką zyskasz pijąc kawę kuloodporną, będziesz mieć możliwość wykonywania większej ilości ćwiczeń, a także podniesienia intensywności treningu. A to również ma ogromny wpływ na twoją wagę i sylwetkę!

Czy istnieje wersja bulletproof coffee dla wegan?

Tak! Jeżeli nie spożywasz produktów odzwierzęcych, ale chcesz cieszyć się doskonałymi właściwościami kawy kuloodpornej, możesz przygotować jej wegańską wersję. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie zamienniki tłuszczów w postaci oleju kokosowego oraz masła roślinnego – np. orzechowego, które będzie w tym wypadku najskuteczniejsze i dostarczy ci najwięcej energii.

Czy są skutki uboczne?

Czy są skutki uboczne

Choć skład, dobre opinie oraz potwierdzona skuteczność bulletproof coffee jasno wskazują na to, że jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać, należy to robić z pewnym umiarem. Wynika to przede wszystkim z wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, które spożywane w zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić do chorób układu krążenia, a także problemów żołądkowych.

Dlatego też tak istotne jest przygotowywanie kawy kuloodpornej w odpowiednich proporcjach i z najwyższej jakości produktów. Jeżeli o to zadbasz i skorzystasz z naszego przepisu, a do tego nie będziesz przesadzać z ilością filiżanek tej magicznej mikstury – z pewnością nie odczujesz jakichkolwiek skutków ubocznych.

Spożywanie tego napoju odradzane jest natomiast osobom, które zmagają się z chorobami układu krążenia – w ich wypadku lepiej postawić na inne źródła energii, pozbawione zbyt wielu tłuszczów.

Pamiętaj! Bulletproof coffee, choć bardzo sycąca i dająca mnóstwo energii od samego rana, nie powinna na stałe zastąpić ci śniadania. Nie jest to pełnowartościowe danie i nie zawiera należytej ilości witamin oraz składników odżywczych, dlatego też jej picie na czczo polecamy wyłącznie od czasu do czasu!

Podsumowanie

Bulletproof coffee – wnioski

Wnioski są jasne – kawa kuloodporna to sposób na mnóstwo energii każdego dnia, efektywniejszy trening i lepsze samopoczucie.

Mogą korzystać z niej osoby w różnym wieku i o odmiennych celach – również te, które muszą zdać ważny egzamin czy zadbać o jasność umysłu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak najlepiej sprawdzić, czy bulletproof coffee to rozwiązanie dla ciebie? Oczywiście poprzez przygotowanie sobie jednego kubka tej mikstury. Dzięki temu dowiesz się jak zadziała i czy rzeczywiście zyskasz wszystkie te korzyści, o których piszemy wyżej. Być może to doskonały sposób na wzrost twojej codziennej efektywności!

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz