Akupunktura na odchudzanie? Kto by pomyślał, że tradycyjna chińska praktyka lekarska może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Okazuje się jednak, że taka metoda odchudzania jest niezwykle popularna, choć mało się o tym mówi. Wiele osób rozczarowanych dotychczasowymi efektami diet oraz ćwiczeń postanawia wypróbować inne sposoby na pozbycie tkanki tłuszczowej.

Niekonwencjonalne metody odchudzania mogą nieść za sobą wiele korzyści, dlatego warto przekonać się, jak działa akupunktura w kontekście odchudzania. Zanim jednak wypróbujemy tę metodę, sprawdźmy czy nakłuwanie ciała może mieć realny wpływ na redukcję masy ciała. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Czym jest akupunktura?

czym jest akupunktura

Akupunktura to technika lecznicza, która wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu. Mimo iż znana jest ona od tysięcy lat, nadal jest powszechnie praktykowana i stanowi uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Brak badań potwierdzających skuteczność akupunktury nie zniechęca do jej stosowania. Co więcej, sporo osób chwali sobie działanie zabiegów.

Akupunktura skupia się na stymulowaniu odpowiednich punktów na skórze za pomocą specjalnych metalowych igieł. Mają one za zadanie odblokowywać tzw. kanały energetyczne (meridiany), pobudzać krążenie krwi oraz dodawać energii. Zwolennicy akupunktury uważają, że technika ta przyczynia się do regeneracji tkanek, pobudza funkcjonowanie układu krwionośnego oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

Ponadto zabieg odpowiadać ma za wzmocnienie układu immunologicznego oraz przywrócenie równowagi fizjologicznej ciała. Wielbiciele akupunktury przekonują także, że dzięki nakłuwaniu oraz udrażnianiu kanałów energetycznych jesteśmy w stanie wyeliminować stres, alergie, uzależnienia oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Akupunktura na odchudzanie

czy akupunktura wspomaga odchudzanie

Jeżeli akupunktura pozwala wyeliminować wiele dolegliwości, warto sprawdzić, w jaki sposób praktyka ta przyczynia się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Zwolennicy nakłuwania twierdzą, że akupunktura może pomóc pokonać nadwagę oraz otyłość. Uważają, że stymulowanie receptorów na ciele pomaga oddziaływać na część mózgu, która odpowiedzialna jest za odczuwanie uczucia głodu.

Ponadto akupunktura może prowadzić do zahamowania apetytu, zmniejszenia ochoty na podjadanie oraz przyspieszenie tempa metabolizmu. Dodatkowo wiele osób korzystających z dobroczynnego działania akupunktury zauważa także, że pomaga ona redukować stres, którzy często zajadamy niezdrowymi przekąskami lub słodyczami.

Należy pamiętać, że skuteczność akupunktury na odchudzanie może się różnić i zależy od indywidualnego przypadku. Istotne jest, aby prowadzić zdrowy styl życia, w którym znajdziemy miejsce zarówno na zdrowe odżywianie, jak i częstą aktywność fizyczną.

Decydując się na akupunkturę powinniśmy wybrać gabinet, który cieszy się renomą, a jego personel posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zabiegu. Miejsce, w którym przeprowadzany jest zabieg powinno być utrzymane w czystości. Igły wykorzystywane do akupunktury muszą być sterylnie czyste. Jeżeli po zabiegu zauważymy jakiekolwiek skutki uboczne, wówczas konieczny będzie kontakt z lekarzem. Wizyta lekarska zalecana jest także przed zabiegiem, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania akupunktury.

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Jedna sesja akupunktury trwa średnio od 20 do 40 minut. Podczas wizyty ustala się, jakich efektów oczekuje pacjent, by móc określić które receptory będą poddane stymulacji. Następnie specjalista nakłuwa meridiany za pomocą metalowych igieł oraz sprawdza reakcję pacjenta. Po zabiegu może towarzyszyć uczucie relaksacji lub zmęczenia. Niekiedy pacjenci oczekujący na pierwszą w życiu sesję stresują się, ponieważ boją się procesu nakłuwania ciała.

Jakie punkty są nakłuwane?

Proces przybierania na wadze może wynikać z wielu czynników. Najczęściej jest to źle ułożona dieta, brak aktywności ruchowej, stres czy czynniki genetyczne. Specjalista od akupunktury na podstawie wywiadu decyduje, które miejsca powinny zostać nakłute, by udrożnić odpowiednie kanały energetyczne i tym samym stymulować organizm do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jakie punkty ciała są najczęściej wykorzystywane w akupunkturze?

  • Ucho – stymulowanie znajdujących się na nim receptorów pozwala pozbyć się nałogów.
  • Żołądek – ograniczenie potrzeby podjadania.
  • Nerki – usuwanie nadmiaru wody z organizmu.
  • Usta – zahamowanie nadmiernego apetytu.
  • Płuca – wspomaganie eliminacji uzależnienia od różnego rodzaju pokarmów.

Aurikuloterapia – akupunktura ucha

Akupunktura na odchudzanie może skupiać się również na stymulowaniu specjalnych punktów na uchu. Specjaliści od aurikuloterapii uważają, że na uchu znajdziemy obszary, które pozwalają kontrolować apetyt. Wiele osób sięgających po ten rodzaj zabiegu, uważa że udało im się pokonać uzależnienie od alkoholu czy nikotyny.

Ponadto stymulowanie określonych receptorów znajdujących się na uchu może dać lepsze efekty, niż udrażnianie meridianów znajdujących się na innych częściach ciała. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że aurikuloterapia będzie równie skuteczna w zwalczaniu otyłości, jak ma to miejsce w przypadku leczenia nałogów.

Jak często należy wykonywać zabieg?

jak często należy wykonywać zabieg

Częstotliwość wykonywania akupunktury uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku akupunktury na odchudzanie, zazwyczaj wykonuje się kilka zabiegów tygodniowo przez okres kilku tygodniu. Ilość sesji uzależniona jest w dużej mierze od wagi pacjenta oraz oczekiwanego efektu. Im więcej mamy kilogramów do zrzucenia, tym więcej sesji będziemy potrzebować.

Akupunktura a badania kliniczne

akupunktura a badania

Minusem akupunktury jest mało badań, które w pełni potwierdzałyby jej skuteczność. Mimo że specjaliści od akupunktury zapewniają nas o wielu pozytywnych aspektach zabiegu, nie ma żadnych dowodów potwierdzających istnienie korzyści zdrowotnych wynikających z procedury nakłuwania określonych receptorów. W Internecie znajdziemy wiele pozytywnych opinii, które opisują pozytywny wpływ akupunktury na zmniejszenie masy ciała.

Dotychczasowe przeprowadzone badania często okazywały się stronnicze i miały jedynie na celu ukazać korzyści płynące z zabiegu. Z drugiej strony ciężko jest przeprowadzić badania, które jednoznacznie wskażą pozytywne aspekty płynące z akupunktury. Bowiem stosowane techniki, różne punkty nakłuwania, liczba oraz długość sesji oraz stan zdrowia pacjenta mogą sprawić, że wyniki będą się znacznie różnić.

Czy akupunktura na odchudzanie jest bezpieczna?

Jak wspomnieliśmy, przed udaniem się na zabieg akupunktury warto wybrać profesjonalny gabinet, w którym zabieg przeprowadzony jest przez odpowiedni wykwalifikowany personel. Musimy zwrócić uwagę, czy gabinet utrzymany jest w czystości. Niestety nieumiejętnie wykonana akupunktura może prowadzić do uszkodzenia nerwów lub przebicia narządów. Niesterylne igły mogą przyczyną wystąpienia infekcji po zabiegu.

Podsumowanie

Akupunktura na odchudzanie może być doskonałym uzupełnieniem kuracji odchudzającej. Pamiętajmy jednak, by nie pokładać w zabiegu zbyt dużych nadziei, gdyż niebagatelną rolę w odchudzaniu pełnią ćwiczenia fizyczne oraz zbilansowana dieta redukcyjna. Stosowanie akupunktury nie pomoże, jeżeli będziemy odżywiać się niezdrowo w barach szybkiej obsługi. Zdrowe nawyki żywieniowe oraz odpowiednio dostosowane ćwiczenia są podstawą skutecznego odchudzania.

Akupunktura może mieć wielotorowe działanie wspomagające zrzucenie zbędnych kilogramów. Wspomaga trawienie, pozwala kontrolować apetyt, ogranicza potrzebę podjadania pomiędzy posiłkami, zmniejsza stres oraz uczucie niepokoju. Ponadto akupunktura poprawia krążenie krwi oraz może pomóc zredukować cellulit.

Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, iż akupunktura jest skutecznym narzędziem pomagającym zrzucić zbędne kilogramy. Niemniej jednak wielu jej zwolenników uważa, że zabieg wspiera odchudzanie, pomaga złagodzić stres oraz wiele innych dolegliwości. Jeżeli planujemy skorzystać z zalet akupunktury na odchudzanie, powinniśmy wspólnie z lekarzem wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Kiedy już zdecydujemy się na akupunkturę, skorzystajmy z usług renomowanego gabinetu, w którym pracuje wykwalifikowany personel.

Autor

Stale podnosimy swoje kompetencje i dostarczamy naszym czytelnikom rzetelne treści. Naszym fundamentalnym celem jest pomoc osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Przedstawiamy diety, rekomendujemy ćwiczenia, recenzujemy suplementy i sprawdzamy skuteczność domowych receptur.

Napisz komentarz